Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

2 Temmuz 1993-21 yıl sonra, Madımak…

Sivas Katliamı’nın ardından 21 yıl geçmesine karşın Diri diri insanların yakıldığı bir ülkede, insanım diyenlerin yürekleri yangın yerine dönmüşken, devlet, “Madımak Oteli Utanç Müzesi” olsun talebine, yıllardır direnmekte ve kayıtsız kalmaktadır.

2 Temmuz 1993 günü Madımak Oteli‘nin yakılmasıyla başlayan Sivas olaylarının 21’inci yıl dönümü nedeni ile gelecek hafta çarşamba günü anma etkinlikleri yapılacak Son günlerde ülkemizin ve çevremizdeki ülkelerin yaşadığı sorun ve sıkıntılar nedeniyle hassas bir dönemden geçiyoruz. Yani hiçbir şekilde provokasyona izin verilmemeli.

2 Temmuz Sivas, Ne ilk ne de son katliam’dır! 21 yılın geçti katliamın üzerinden hala gerçek suçlular ortaya çıkarılmadı.

Ortada bir oyun var, bir oyun yazıldı fakat oyunun yazarı ortada yok. Senaristi ortada yok. Başrol oyuncuları ortada yok. Figüranlar hapiste. Biz bu oyunun yazarının ortaya çıkarılmasını, perde arkasındaki gerçek suçluların ortaya çıkarılmasını, başrol oyuncularının ortaya çıkarılmasını bekliyoruz. Anaların, Babaların ve Kardeşlerin, insanı sağır eden haykırışları, katillerin cezalandırılması için yeterli olmadı, olamadı. Kimisi Milletvekili oldu, kimisi devlet gözetiminde korundu ve kollandı. Sen ne dersen de, biz bildiğimizi okumaya devam ederiz diyorsanız, çağımızın Hızır Paşaları olmaktan kurtulamazsınız.

2 Temmuz 1993 Sivas katliamı 21. yılına girdi. Bu 21 yılda devletin yaraların sağaltılması bir tarafa, yaramızı daha da derinleştirerek katliamda parmağı olan herkesi ödüllendirdi.Yukarıdan aşağıya hiçbir sorumlusu ve tetikçileri doğru düzgün yargılanmadığı gibi, algı yönetimleri ve manipülasyonlar üzerinden kitlelere yalan söylenmeye devam edilmektedir.Devletinin Alevi çalıştayları ve ‘Ali’ siz Alevi’ operasyonu da bu anlamda tasfiye politikalarının birer halkasıdır.

2 Temmuz Sivas, ne ilk ne de son katliamdır! 2 Temmuz Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler özgülünde canlarını daha iyi ve özgür bir düşünce ve yaşam için ölümün üzerine yürüyerek ateşe verenlerin anıları önünde bir kere daha eğiliyoruz.

Hiçbir zorunlu inanç tanınmamalı ve bütün inançlar için tam hak eşitliği temelinde her bir inancın kendini özgür bir şekilde ifade edeceği asgari bir toplumsal sistem olmalıdır

Kahrolsun 2 Temmuz Sivas Katliamı ve tüm katliamlar!…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.