Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

20 yıl Recep Tayyip Erdoğan’ın diploması hiç kimsenin aklına gelmedi mi?

Recep Tayyip Erdoğan daha önce İstanbul Büyük Şehir Belediye başkanıydı. Sonra Milletvekilliği, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı geldi. Yaklaşık yirmi yıllık bu süreçte hiç kimse Recep Tayyip Erdoğan’nın biyografisiyle ilgili olarak verdiği bilgileri kontrol etmek ihtiyacı duymadı mı?

Recep Tayyip Erdoğan’nın Üniversite eğitimi konusunda farkı konuşulsa da Recep Tayyip Erdoğan üniversiteye gitmemiştir diye hiç kimse demiyor. Recep Tayyip Erdoğan, Üniversiteyi bitirmemiştir yada Recep Tayyip Erdoğan‘ın Üniversite diploması yoktur deniliyor.

Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili iddialar da şöyle ; Mezun olduğu iddia edilen Üniversite o tarihte henüz kurulmamıştı. Mezun olmadan önce yedek subay askerlik yapmıştı. Recep Tayyip Erdoğan’nın biyografisinin anlatıldığı kısa açıklamalarda üniversitenin adı değişiyordu.

Farklı iddialar olmasına rağmen en önemlisi de Recep Tayyip Erdoğan‘ın, bu iddialara karşın diplomasının orijinali gösterilmiyor. Devlet Cumhurbaşkanının diplomasını arşivde bulamamış ama Atatürk‘ün 114 yıldır kaybolmayan Harp Okulu Mezuniyet diploması var.

Recep Tayyip Erdoğan’nın çok sayıda siyasi rakibi vardı, ama yirmi yıl kimsenin aklına biyografisiyle ilgili bilgilerin gerçek olup olmadığının araştırılması gelmemiş. Milletvekillerinin, Bakanların, Başbakanların biyografileri açıktır. TBMM’nin her dönem için yayınlanan kayıtlarında bulunur. Burada kişinin eğitim düzeyi de yer alır. Üniversite mezunu olduğunu beyan eden bir kişinin bu beyanının gerçek olup olmadığını, diplomasının gerçekliğini araştırmak bunca yıldır neden kimsenin aklına gelmedi?

Cumhurbaşkanı olabilmek için dört yıllık üniversite mezunu olmak gerekiyor. Recep Tayyip Erdoğan’nın üniversite diplomasının gerçek olmadığı ortaya çıkarsa sadece kendisi için değil belki kendisinden daha fazla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) için sorun ortaya çıkacaktır.

YSK milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimine girecek adayların gerekli belgelerinin tamam olduğunu onaylayan bir kurumdur. Milletvekili seçilmek için gerekli şartları yerine getirmemişseniz, YSK aday olmanıza izin vermez. Mesela siyasi yasaklı olmanıza rağmen durumu bir şekilde gizlemeyi başarıp bir partiden milletvekili adayı oldunuz. YSK bunu kabul etmez ve ilgili kişinin seçimde aday olamayacağına karar verir. Aynısı cumhurbaşkanlığı seçimi için geçerlidir. Cumhurbaşkanı seçilebilmek için gerekli şartlardan bir tanesi üniversite mezunu olmaktır. Bu ise en az dört yıllık yüksek eğitim anlamına gelir, liseden sonra iki yıl daha okumak üniversite mezunu olmak anlamına gelmez.

Marmara Üniversitesi yönergesine göre Recep Tayyip Erdoğan‘ın Diploması yırtılma, kaybolma, kullanılamayacak durumda ve zayi olması durumunda verilirken Fotoğraf, nüfus belgesi, Gazete ilanı, yatırılan ücretin dekontu tamamlandıktan sonra talep yerine getirilmiştir. Duplikata, yırtılma, tahrif olmuş diploma için isteniyorsa eski diploma iade edilir. Çalıntı yada kayıp edilmişse Duplikata, verildikten sonra imha edilir.

2011’de Recep Tayyip Erdoğan‘a Cumhurbaşkanı olabilmesi için verilen Diploma “Duplikata” verilmiş. YSK‘nin de bunu kabul ettiğine göre Recep Tayyip Erdoğan‘ın Cumhurbaşkanlığı Hükümsüzdür. YSK‘nin, Recep Tayyip Erdoğan‘ın Cumhurbaşkanlığınının iptali için baş vurması gerekiyor.

Helâl edilmemiş Hâk, zaten haram olacağına göre bir gün herkes gerçeğin farkına varacak.
Kaybedeceksen hep iyi niyetinden kaybet.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.