Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

2015’de, AKP-Cemaat iktidar şavaşı, daha sert geçeceğe benziyor…

Türkiye’nin iktidar dengeleri bakımından son derece önemli olan Haziran 2015 seçimlerinde alacağı sonuçları tahmin edilenden çok fazla önemseyen Recep Tayyip Erdoğan, politik geleceğini garantiye almak istiyor.
AKP’nin elde edeceği milletvekili sayısının 330’un altına düşmesi Recep Tayyip Erdoğan’ın, kafasında tasarladığı başkanlık rejiminin yaşama geçmesini engelleyecektir.
Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü gücünü koruyup 330 veya 367 milletvekili elde ederek anayasayı en azından referanduma götürecek sayıya ulaşmayı hesaplıyor.
Kendi politik gücüne olan güvensizliğin artmasından dolayı da anti-demokratik uygulamaları çok kapsamlı uygulamaya koydu.

Gülen Cemaati ile 2002 – 2007 arasında mesafeli olan AKP, TSK’nın Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesini engellemek için 27 Nisan 2007 günü e-muhtıra vermesiyle birlikte AKP ile Cemaat ittifaka giderek Ergenekon, Balyoz soruşturmalarıyla birlikte TSK’nın gücünü kırarak daha da güçlendiler.
AKP-Cemaat ittifakı ile TSK arasındaki bu süreçten en karlı çıkan PKK oldu.
2009’da AKP Hükümeti ile birlikte PKK siyasallaşmayı legalleştirmeye başlayınca, DoğuGüneydoğu Kürt meselesinde “Tek Aktör” haline geldi ve ciddi sorunlar meydana geldi. Gülen Cemaatinin de hedef olmasının nedeni budur.
Kürt sorunda “Tek AktörPKK‘da karar kılması ile başlayan AKP-Cemaat ittifakının bozulmasıyla başlayan taraflar arasındaki iktidar savaşında Cemaat, 17-25Aralık 2013 yolsuzluk/rüşvet soruşturmalarıyla doğrudan Recep Tayyip Erdoğan’ı tasfiyeyi amaçladı ama başarısız oldu.
30 Mart 2014 yerel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminden kazançlı çıkan AKP, Cemaat’in devlet içindeki örgütlenmesine sivil altyapısına darbeler indirdi gözükse yine en karlı AKP-Cemaat savaşı ile altın çağını yaşayan PKK çıktı.

AKP ile PKK arasında yapılan görüşmelerin nasıl bir sonuç ortaya çıkartacağı henüz netleşmiş olmayan 2015 Yılına girdiğimiz ilk günlerinde, bölgesel ve uluslararası ilişkilerde önemli sorunlar yaşayan Türkiye’nin iç politik dengeleri çok yönlü değişecektir.
Bu görüşmelere olumlu bir yanıt vermek oldukça zor görünüyor.
Cemaatle iktidar rekabetine girişen AKP, “Süreç” adı altında yaptığı görüşmelere politik bir mesele olarak ele alıp çözmek yerine, zamana yayarak kendi iktidarını güçlendirmek istiyor ve kendi politik çıkarları için çok daha uygun olacağı bir araç haline getirmeye çalışıyor.
Çünkü Hem PKK, Hem de Cemaat ile eş zamanlı bir çatışmanın kendisi için ciddi sorunlar yaratacağının farkında.
AKP, Cemaat-AKP çatışmasının olumsuz etkilerinin 2015 yılında daha belirgin olarak hissedileceğinin farkında.
Politik liderlik sorunu yaşayan Recep Tayyip Erdoğan‘ın, gölgesinde kalan Ahmet Davutoğlu ile gelişme eğilimi içinde olan ekonomik krizin toplumun günlük yaşamında hissedilmeye başlanmasıyla duyulan güvende belli bir kırılmaya yol açacağı AKP, iç politikada bir kısım politik manevralara yönelecektir.
2015 yılı seçimlerine endeksli taktik politikaları yaşama geçirmeyi hesaplayan AKP‘nin, bugün ortaya çıkan politik tablosu, Haziran 2015 yılı seçimlerine kadar her hangi ciddi somut bir adım atmayacağını gösteriyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.