Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

2018’i kazanarak kapatan Türkiye, 2019’da da kazanarak devam edecek…

Ortadoğu‘da, yaşananların tamamı ABD‘nin, İran politikalarının yansımasıdır. Türkiye, Ortadoğu‘da yaşanan savaş krizini kara çevirerek bu savaştan büyük para kazandı. 2011’de başlayan Suriye‘deki savaşta yanlış yerde konumlandığı için kaybeden Türkiye, 2014 itibarı ile dış politikasında doğru yerde konumlandı ve Suriye‘deki savaşta ciddi oranda kazanan oldu.

Suriye‘nin, Petrol bölgeleri DEAŞ’ın kontrolündeyken DEAŞ, kontrolündeki petrolü Türkiye ve Suriye ile anlaşarak dünya pazarına ihraç etti. DEAŞ’ın elindeki Petrolü pazarlamak istemesinde de en fazla Türkiye, kazandı.

Suriye‘deki savaştan kaçmak isteyen atölye sahipleri atölyelerini sökerek Türkiye‘ye taşıdılar ve işlerine burada devam ettiler. Suriye‘den, Türkiye‘ye gelenler hakkında çoğu insan şikayetçi olsa da bir insan bir yerden başka bir yere gitmek isterse bunu para ile yapabilir. Gelen Suriyelilere bakarken, getirdiklerini de görmek gerekir.

Afrika’ya, en fazla yatırım yapan dört ülkeden birisi Türkiye‘dir. (Çin, Hindistan, Brezilya, Türkiye) Türkiye‘nin, yatırım yapması Afrika ile sınırlı da değil. Türkiye, yatırım yapmak istediği başka ülkelerde de o ülkenin yerel firmaları satın alarak yatırım yapıyor. Tanzanya’daki 1.9 milyar dolarlık büyük demiryolu projesini Türk inşaat firmalarından Yapı Merkezi, aldı. 2017 rakamlarına göre Dünyadaki en büyük 250 müteahhitlik firmasının 46’ı Türk şirketi. Ve Çin‘in, ardından dünyada ikinci sıradaki yer alıyor. Koç Holding bünyesinde bulunan Arçelik, Dünyanın nüfusuna göre beşinci sırada bulunan Pakistan’daki büyük bir beyaz eşya firmasını aldı.

Türkiye’nin, son yıllarda sattığı silah rakamlarına bakıldığında silah ihracatında dünya sıralamasındaki yerini sürekli yükseltiyor. En fazla silah sattığı ülkeler de Türkmenistan ve ardından Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gelir. Fırat Kalkanı Harekatı ve Zeytin Dalı Harekatı ile yeni silahlarını deneyerek yeni pazarlar bulan Türkiye, şimdi de İdlib ve Fırat‘ın doğusuna yapacağı operasyon ile silah ihracatına ivme kazandıracak.

Yanlış yerde konumlanarak Türkiye’nin, başarısız olmasını isteyen kendisini bilmez bazı solcu ve ilericiler, isteklerini gerçeğin yerine koyarak gerçek gibi yansıtmaya çalışıyorlar. Kendileri birşey yapamayarak soruna tersten yaklaşan bu kitle, karşısındakiler başarısız olursa kendilerini başarılı görecekler. Çözüm üretmek isteyen kullanamayacağı karşı tarafın başarısızlığına bakmaz; kendileri bir şeyler yapar. Ve karşısına koyduklarının başarı cetvelini çıkarır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.