Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

24 Haziran seçimlerinde, Sosyal Medya Algoritmasının etkisi olur mu?

Sosyal Medya algoritması, insanların beğenilerini takiplerini analiz ederek kişiliklerini, eğilimlerini, kendi arkadaşlarından, yakınlarından ve hatta eşlerinden bile daha iyi biliyor. Sosyal Medya algoritması insanların siyasi görüşlerini tahmin edebiliyor, kararsızların oranını çıkarabiliyor, bu kararsızların, hangi bölgede yoğunlaştığını, karar vermek için ne gibi söylemler duymak istediklerini tespit edebiliyor.

Seçim kampanyası yürüten bir siyasi parti Sosyal Medya algoritmasını nasıl kullanabilir ve seçim sonucunu nasıl etkiler? Seçim kampanyası yürüten bir siyasi parti kararsız seçmeni nasıl etkiler? Önce kararsızların hangi şehirlerde daha yoğun yaşadığı ve ne duymak istedikleri belirlenir. Belirlenen şehirlerde ve duymak istedikleri söylemler geliştirilirse kararsızların beğenisine sunulur. Bu beğeniyi kararsızlara haber akışı ve reklamlarla sunulur.

24 Haziran seçimlerinde oy kullanacak seçmen sayısı 57 milyon olarak açıklandı. Bu yıl hedefte yaklaşık 1 Milyon 585 bin genç seçmen olacak Çünkü bu gençler ilk defa oy kullanacak. Bu gençlerin oy tercihi nasıl olur? diye düşünen bir siyasi parti Sosyal Medya algoritmasını kullanmadan sonuç alabilir mi? Yani toplam oyların yüzde 2.8’ine denk gelen seçmenin tercihini nasıl etkileyebilir?

Donald Trump‘ın, kazandığı ABD seçimlerinde Hillary Clintonbana seçimi Facebook kaybettirdi” demişti. Çünkü ABD Seçimleri’nde, Facebook algoritması kullanıldı. Yani Facebook, elindeki bilgileri Donald Trump’ın, seçim kampanyasını yürüten ekibine verdi ve bu ekip kararsızları etkilemeyi başardı.

Cambridge Analytic şirketinin ABD seçimlerine müdahil olduğu arka planda da Donald Trump‘un, seçim kampanyasını yürütün Stive Bennon olduğu ortaya çıktı. Donald Trump’ın yeni Dijital Direktörü Brad Parscale, seçim sonrası seçimi Facebook ve Twitter sayesinde kazandıklarını söylemişti.

Daha sonra da İngiltere‘de, Camridge Analytica şirketinin Facebook skandalı patlak verdi. Cambridge Analytic şirketinin Brexit lehine İngiliz referandumuna müdahale ettiği ortaya çıktı. ABD‘de, seçimleri, İngiltere‘de, Brexit‘i manipüle eden şirket kapandı. Yani bir Sosyal Medya şirketi Sosyal Medya algoritması üzerinden sonuç alıyor.

Sosyal Medya seçim kampanyası tercihini bilene değil, karasız seçmenlere ve dünyadan habersiz gençler üzerine yapılır. Burada da sosyal medya sürecini yöneten ekibin becerisi önemli olduğundan Seçime girecek partiler iyi bir sosyal medya sürecini yönetecek ekip kurmak için önce Sosyal Medyadan sorumlu bir genel başkan yardımcısı makamı oluşturarak işe başlamalılar.

Algoritma : belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir. Genellikle bilgisayar programlamada kullanılır ve tüm programlama dillerinin temeli algoritmaya dayanır. Aynı zamanda algoritma tek bir problemi çözecek davranışın, temel işleri yapan komutların veya deyimlerin adım adım ortaya konulmasıdır ve bu adımların sıralamasına dikkat edilmelidir. Bir problem çözülürken algoritmik ve sezgisel (herustic) olmak üzere iki yaklaşım vardır. Algoritmik yaklaşımda da çözüm için olası yöntemlerden en uygun olan seçilir ve yapılması gerekenler adım adım ortaya konulur. Algoritmayı belirtmek için ; metinsel olarak düz ifade ve akış diyagramı olmak üzere 2 yöntem kullanılır. Algoritmalar bir programlama dili vasıtasıyla bilgisayarlar tarafından işletilebilirler.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.