Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

24 Haziran seçimlerini Avrasya’mı Atlantik’mi kazanacak?

Atlantik çağı bitiyor ve Avrasya çağı başlıyor. Yükselen güç Avrasya çağına göre 24 Haziran seçimine giren partilere Küresel ölçekte bakalım.

Avrasya‘nın, Cumhurbaşkanlığı Adayları ve seçmenleri : Recep Tayyip Erdoğan, (İslamcı) Doğu Perinçek (Atatürkçü-laik)

Bu tabloya göre Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan‘ın, tek rakibi var. O da kendisi Atlantik tarafındayken de Avrasya tarafında olan Doğu Perinçek. Doğu Perinçek‘e, karşı öyle algı operasyonları yapıldı ki çoğu Atatürkçü-laiklerin baş düşmanı haline getirildi. Bu konu da en çok Recep Tayyip Erdoğan‘a yaradı. Çünkü kendisine rakip olan Doğu Perinçek‘e gelecek oylar parçalanarak diğer Cumhurbaşkanı adaylarına monta edildi.

Atlantik’in Cumhurbaşkanlığı Adayları ve seçmenleri : Muharrem İnce, (İslamcı, Atatürkçü-laik) Meral Akşener, (İslamcı, Atatürkçü-laik) Temel Karamollaoğlu, (İslamcı) Selahattin Demirtaş (İslamcı, da değil, Atatürkçü-laik de değil gerekirse hepsi de olur)

Genel Seçim Avrasya : AKP, Vatan Partisi

Bu tabloya göre genel seçimde Avrasya‘da olan Vatan Partisi ve AKP’nin bir bölümü

Genel Seçim Atlantik : AKP, CHP, MHP, İYİP, HDP, SP, HÜDA-PAR

Bu tabloya göre genel seçimde Atlantik‘te olan AKP’nin, bir bölümü ve diğer partiler. En büyük kayıp ise Recep Tayyip Erdoğan, düşmanlığı nedeniyle oluşturulan algı operasyonlarının etkisinde kalan seçmenin Doğu Perinçek ile Recep Tayyip Erdoğan‘ı, yan yana getirmesi. Atatürkçü-laik seçmenin, diğer partilere parçalanarak monta edilmesi, İslamcıların olabildiğince önlerini açıyor. Ve iktidarın ömrünü uzatıyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.