Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

27 Mayıs darbesi Sabetay’ın, iki kolunun iktidar savaşı…

27 Mayıs darbesi ile idam edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan hem akraba hem de Sebatay’ın Karakaş kolundan. Darbeyi emreden İsmet İnönü ve darbeci Cemal Madanoğlu‘da hem akraba hem de Sebatay’ın Kapancı kolundan.

 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 darbelerinin benzer ya da ilişkili bir yanları yok mudur? 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimi hariç diğer darbe yada darbe girişimlerinin tamamının arkasında Sabetay’ın Kapancı kolu var. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra TSK‘nın en kritik yerlerini Sabetay’ın Kapancı koluna tabi akraba zinciri bulunan isimler yer alıyor.

 FETÖ’cü darbe girişiminin lideri Fethullah Gülen‘in annesi Sebatay’ın Karakaş koluna tabi. FETÖ liderinin cenaze namazını kıldırdığı kişilerden birisi de Fethullah Gülen‘in anne tarafından akrabası olan Berin (Menderes) Evliyazede. Berin Evliyazade, Adnan Menderes‘in de akrabasıdır. Adnan Menderes de Berin Evliyazade gibi Fethullah Gülen‘in akrabasıdır.

 15 Temmuz darbe girişiminde Sabetay’ın Karakaş kolu TSK‘yı ele geçirmek istedi. Sebatay’ın Karakaş kolu 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’yü maymuncuk olarak kullandı. FETÖ bu nedenle önce Emniyeti, yargıyı ele geçirerek Anayasa değiştirilip TSK personelinin Sivil Mahkemelerde yargılanması sağlandı. İster istemez şöyle bir soru da çıkıyor : Acaba Ergenekon ve Balyoz kumpasının kilit isimlerinde Sebatay’ın Kapancı koluna tabi olan var mı?

 Bir kesim 27 Mayıs askeri darbeydi. bir kesim de 27 Mayıs darbesi ilericiydi dedi. Sosyalistler de biliyor ki 27 Mayıs askeri bir darbeydi ama kınamazlar. Bu darbe ile ilgili sonuçları 27 Mayıs’tan önce kimse hesaplamamıştı. 27 Mayıs darbesini yapanların istediklerinin yanı sıra hiç düşünmedikleri sonuçlar da ortaya çıktı. Ama bu onların sorunudur..

 27 Mayıs benzerini ABD, Irak’ta yaşadı. ABD, Irak’ı işgal etti. Buraya atadığı vali Baas Partisi’ni kapatırken Saddam’ın subaylarını da dışladı. Dışlanan subayların silahları ile birlikte IŞİD’a katılmasıyla da bu örgüt hızla büyüdü. Donanımlı bir ABD bile Irak işgalinden sonra beklemediği sonuçlarla karşılaştı.

 27 Mayıs darbesi istemeden de olsa bu ülkedeki sosyalist birikimin önünü açtı. 27 Mayıs darbesi ile birlikte sosyalistlerin gelişme imkanları genişledi. 1960 sonrasında sosyalizmin adı duyulur oldu, bu isim legalleşti, açık propagandası yapılmaya başlandı.O dönem Deniz Gezmiş gibi isimler de bıraktı.

 Sınıf mücadelesini yükselten grev ve lokavt hakkının yer aldığı 1961 Anayasası ülke tarihinde görülen en ilerici anayasadır. Bu nedenle Devrimciler 1961 Anayasasını iktidara karşı savunuyordu ve genişletilmesini istiyordu. 1965’te iktidara gelen AP ise bu anayasaya karşıydı.

 1961 Anayasasıyla ortaya çıkan ortamla TİP kurularak 15 milletvekiliyle parlamentoya girdi. Sosyalizmin adı duyulur oldu, bu isim legalleşti, açık propagandası yapılmaya başlandı. Sosyalistlerin kavuştukları imkanlar cumhuriyetin kurulmasından beri bu kadar genişlememişti.

 Bu anayasayı fazla bulan kesim 1971 sonrası biraz budadılar. 12 Eylül darbesi sonrası da tümüyle iptal edildi. Sosyalistler 1960-1980 döneminde ağır hatalar da yapmış olsalar büyük bir kitleselliğe ulaştılar ve bu dönem silinmemecesine akıllarda kaldı. Neredeyse yüz yıllık cumhuriyet tarihinde böyle bir dönem yaşanmadı. Bu dönemin açılışını yapan 27 Mayıs’tır. Sosyalist klasiklerin neredeyse tamamına yakını 1965 sonrasında yayınlandı.

 Not: Şimdiye kadar ki cumhurbaşkanlarının içerisinde Sabetay ailelerle ilişkisi olmayan tek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.