Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

365 güne 365 lise Atatürk’ün izinde birleşti…

Başarısızlık uydurmalarla, palavralarla örtülemediği için Lise eğitimi önemlidir. Lisede iyi bir eğitim almayanın üniversitede başarı şansı çok azdır. Buradaki başarı kesinlikle ilahiyat değil, doğa ve sosyal bilimlerdir.

İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Vefa Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Fatma Talip Kahraman Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Keçiborlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin de aralarında bulunduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Sakarya, Mersin, Muğla, Diyarbakır, Edirne, Ordu, Adana, Bursa, Afyon, Konya, Antalya gibi Türkiye’nin dört bir yanından birçok lise gericiliğe karşı birleşerek baskılara karşı başkaldırdı ve ortak bildiri yayınladı.

Kedilerine dayatılan gericiliği reddeden 365 lisenin karşı geldiği bu uygulamalar dinci eğitimin değişik veçhelerinin liselerde uygulanma örnekleridir. Sanat etkinliklerine sanatla ilgisi bulunmayan ve dinci olmaktan başka özelliği bulunmayan kuruluşlar çağrılır, etek değil pantolon giyilmesi istenir, okul müdürü hırsızdır vd.

Yıllar öncesindeki geçmişi sözde tekrarlamakla yetinen, o geçmişin çok değişmiş dünyada yeniden hayata geçebileceğini sananlar İslam’ın 1400 yıl öncesinde kalan devrinin tekrarlanabileceğini zannediyorlar. Geçmişte şu veya bu düzeyde başarı kazanmış olmak, aynısının bugün de yapılabileceği ve başarılı olunabileceği anlamına gelmez. Onun başarılarını lafta tekrarlayıp pratikte yıllardan beri bir şey yapamamak, çaresizliğe sığınmanın bir başka çeşididir. İslamcılığa göre ileri bir duruştur, ama ancak geçici bir direnme noktası olabilir, gelecek için kesinlikle çözüm değildir.

365 lisenin yayınladığı bildirinin tam metni;

‘‘Bir geniş, büyük merhaba herkese! Geniş ve umutlu merhabaların günlerine koşuyoruz. Türkiye’nin geleceği, geleceğini inşa etmek için kollarını sıvıyor, kalemlerini çekiyor! Karanlığı aydınlıkla boğacak mücadele alevleniyor. Atatürk gençliği mücadele bayrağını daha da yükseltiyor!
Türkiye’de gericiliğin özlemleri var. Atatürksüz, laik olmayan, çağdışı bir cumhuriyet ve gerici bir eğitim sistemi… Yıllardır kendi gençliğini yaratmak isteyen, mevcut eğitim kurumlarını da bu amaca göre şekillendirmek isteyen bir iktidar var. Ancak karşısında, gücünü tarihinden alan, neşesini mücadelesine katarak büyüyen, gülümseyen yüzleriyle gericiliğin her çıktığı yerde yumruk olup tepesinde patlayan liseli gençler var. Okuluna, ülkesine ve arkadaşlarına sahip çıkan, umut dolu liseli gençler var. Hayatı yaşayan, her şeye rağmen üreten, paylaşan, sorgulayan ve geleceğini çizen liseli gençler var. Türkiye Liseliler Birliği var!
Okullarımızdaki çağdışı uygulamalar, müdür baskıları, engellemeler tüm liselerin ortak sorunu. Parasız, laik, bilimsel ve milli eğitim için mücadeleyi çoğaltmak geleceğimizi elimize almak hepimizin sorumluluğunda. İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Vefa Lisesi ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ndeki arkadaşlarımızı kutluyoruz. Bütün bu mücadelelerin parolası çok açık: eylemlerin ortak paydası ve sırtımızı yasladığımız yegâne kuvvet Atatürk ve Cumhuriyet değerlerimizdir. Bugüne dek ne başardıysak bu parola yol ışığımız oldu, bundan sonra da böyle olacak. Kültürümüze ve tarihimize hep birlikte sahip çıkacağız. Bu büyük dayanışma, Türkiye’deki tüm liseleri birleştirecektir. Bu büyük birlikteliğe güç vermeye sadece liseli arkadaşlarımızı değil, bir zamanlar bu sıralardan yolu geçen mezunlarımızı, ailelerimizi de davet ediyoruz.
Bizler, bu kararlılığımızı Kurtuluş Savaşı’nda sıralardan cephelere koşan on beşlilerden, mezun vermeyen liselerimizin ruhundan alıyoruz. Yıllardır emek verdiğimiz okullarımız, yakında başlayacağımız üniversitelerimiz, milletimiz, ailemiz, uğruna mücadele ettiğimiz her şey, yaşadığımız toprakların, vatanımızın geleceğinde anlam kazanıyor. Vatan olmadan gelecek olmaz. Bizler, liselerde gericiliğe karşı amansız mücadelemizi sürdürürken, vatanımız ve geleceğimiz için de mücadele ediyoruz. Yüreklerimiz Mehmetçikle birlikte çarpıyor. Liseliler, yüz yıl önce olduğu gibi bugün de aynı kararlılığı taşıyor!
Nazım’ın güzel dizeleri bugün Diyarbakır’dan İstanbul’a kadar aydınlık bir gelecek için mücadele eden tüm liseliler için söylenmiş gibi:
“Biz ne mükemmel dostlarız ki,
Kelimesiz ve yazısız
Anlaşırız”
Tüm arkadaşlarımızı, daha güzel günler için omuz omuza vermeye, Türkiye Liseliler Birliği ailesine katılmaya çağırıyoruz.
Dosta düşmana ilan ediyoruz: Atatürk gençliği karanlıkları ışıklara boğacak!
Liselerde gericiliğe geçit vermeyeceğiz!
Gelecek, geleceğini inşa edecek!’’

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.