Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

4 Kasım ABD’nin, İran’a, Ambargo sürecini başlatması ve iki gün sonraki (6 Kasım) ABD’nin, ara seçimi…

1979 İran İslam Devrimi‘nden sonra İran‘a uygulanan ambargolar İsrail‘in karşı çıkmasına rağmen yaklaşık iki yıl süren müzakerelerin ardından ABD Başkanı Barack Obama zamanında İran Hükümeti ile P5+1 (ABD, Rusya, Çin, İngiltere Fransa ve Almanya) ülkeleri arasında 2 Nisan 2015’te İsviçre’nin Lozan kentinde anlaşmaya varıldı.

Kaldırılan ambargolar ABD Başkanı Donald Trump‘la birlikte yeniden devreye girdi ve ABD Başkanı Donald, Trump hem nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildi hem de 6 Ağustos tarihinde iki aşamalı Ambargo sürecini başlattı. ABD, 4 Kasım‘dan itibaren müttefiklerinden, İran‘dan yaptıkları petrol ithalatını durdurmalarını ticarete devam edenleri de “İran ile iş yapan bizimle yapamayacak” diye tehdit etti.

Hürmüz Boğazı dünya petrolünün 5’te birinin geçtiği yer. Ekonomisi petrol ihracatına dayalı olan İran‘da, ABD Başkanı Donald Trump‘ın bu kararına “petrolümle oynarsanız ben de Hürmüz’ü petrol transferine kapatırım” diyerek tansiyonu yükseltebilen tehdit mesajı verdi.

ABD‘nin, 4 Kasım tarihinde yürürlüğe gireceğini açıkladığı Ambargo kapsamında İran’ın, ABD doları ile ticaret yapmasının önüne geçilerek, ülkenin en büyük gelir kaynağı olan petrol ticaretine darbe vurulmaktadır. ABD’nin, bundaki amacı da İran rejimine karşı baskıyı arttırarak Tahran yönetiminin bölgedeki politikasını değiştirmesini sağlamak

İran‘dan, petrol ithalatı yapan başlıca devletler arasında Türkiye, Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri yer alıyor. ABD Başkanı Donald Trump‘ın yasağına Japonya ve Güney Kore, uyarken ABD Başkanı Donald Trump‘ın tehdidine rağmen Avrupa Birliği, (AB) iki kez İran‘la, ticaretin devam edeceğini İran‘la, iş yapan Avrupalı şirketlerin de korunacağına dikkat çekti. ABD‘nin, İran‘a uygulayacağı kararı ile ilgili Türkiye ve Hindistan, açık bir şekilde uymayacağını belli etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran‘dan, Doğalgaz alımına devam edileceğini Hindistan da İran‘dan, enerji ihracatının devam edeceğini duyurdu. Zaten Çin, hali hazırda alıyor almaya devam edecek.

ABD‘nin, İran‘a, uygulayacağı Ambargodan iki gün sonra yani 6 Kasım 2018’de halk nezdinde desteği azalan ABD Başkanı Donald Trump‘ı yakından ilgilendiren ABD temsilciler Meclis’inin tamamının ABD Senatosu‘nun da üçte birinin seçileceği ara seçimler var. Yani 33 adet Senatör yeniden seçilirken 435 kişilik Temsilciler Meclisi seçimleri de yapılacak.

Seçim yapılacak eyaletlerin çoğunluğu muhafazakar eyaletler olan Güney, orta ve Orta Batı. Doğu kıyısından bir kaç eyalet var. Seçime girecek eyaletlerdeki mevcut senatörler 3 Yahudi, 1 Budist, 2 Mormon, 16 Protestan ve alt mezhepleri, 13 de Katolik.

Hiç Müslümanın olmadığı 100 senatörden oluşan ABD Senatosunu her eyaletten giden iki Senatör oluşturur.
Yeni eyalet oluşursa iki senatör de oradan gidebilir ama temsilciler meclisi sabit kalır.
Senatoda 51 cumhuriyetçi, 47 demokrat ve 2 bağımsız senatör var.
Cumhuriyetçilerin bu seçimde senato çoğunluğunu kaybetme daha fazla görünüyor.

İki Müslümanın olduğu 172’sinin Protestan ve alt kimlininğin tarikat mensuplarından oluştuğu ve toplamda 435 Milletvekilinin bulunduğu ABD Temsilciler Meclisini eyaletlerin nüfus oranına göre giden Milletvekilleri oluşturur.
Temsilciler Meclisinde iki Müslüman milletvekili var.
Cumhuriyetçiler çoğunluğu sağladığı Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçiler 241, Demokratlar da 192 milletvekili sayısına sahip.

Sonuç : ABD, bir çok ülkeye Ambargo uygulayarak aslında kendi kendisine Ambargo uyguluyor. ABD‘nin, bir çok ülkeye Ambargo uygulaması da Türkiye için yeni fırsatlar doğuruyor. Türkiye, önümüzdeki süreçte ABD‘nin Ambargo uyguladığı ülkelerle ilişkisini daha da artırarak ABD‘nin, yol açtığı Ekonomik darboğazdan çıkma fırsatı yakalayabilir. Ve ABD‘nin, 6 Kasım ara seçimlerinde Cumhuriyetçiler, kongre çoğunluğunu kaybederse ABD Başkanı Donald Trump’ın, son iki senesi olmayabilir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.