Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

9 Eylül 1923’te, vekalet savaşını kaybeden İngiltere, ne yaşadıysa, Suriye özgürleştiğinde, ABD ve işbirlikçileri de aynı duyguları yaşayacak…

ABD ve muhalif koalisyon Suriye devlet başkanı Beşşar Esad‘a karşı ilk önce Suriye‘ye, Müslüman Kardeşler ideolojisini musallat etti ve kullandı. Suriye‘nin Güney‘den kuşatılmasıyla Beşşar Esad, Kuzey‘deki tüm ordusunu Güney‘e çekti. Kuzey‘i boşaltan Beşşar Esad, 2011’de ABD ile birlikte olan Türkiye‘den gelecek tehlikeler için Kuzey‘i PKK ve PKK’nin Suriye koluna bıraktı.

Suriye‘de, harekat alanı daralan ABD, soğuk savaş öncesi dönemi köşesine dönecek olmasını hazmedemiyor ve önlemeye çalışıyor. ABD ve Muhaliflerin Suriye‘de kaybetmesi gerçekleştiğinde Savaş alanı merkezi olarak Halep, Golan Tepeleri, İdlib ve Fırat‘ın Doğu‘su olarak şekil aldı.

İlk hedef Halep‘ti. Radikal İslamcı Teröristlerin ikbal yolları Cerablus ile kesildi ve Terörist grupların Halep birliği bozuldu. Halep‘teki Radikal İslamcı Teröristlere koridor açılacak İdlib‘te, toplatıldılar. Golan Tepeleri de Radikal İslamcı Teröristlerden temizlendiğinde kalan teröristler Halep‘te olduğu gibi İdlib‘te toplatıldı.

Tahran Zirvesi‘nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bildiride ateşkes maddesi olması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a cevap olarak Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, “Görüşme masasında teröristler ya da silahlı muhalifler olmadığına göre onlar adına bir karar veremeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran Zirvesi’nde silahlı muhaliflerin sözcüsü gibi duruş sergilese de Rusya, Radikal İslamcı Teröristlerin Suriye‘den çıkmasını istemediklerini, çıkarlarsa kendi başlarına bela olacaklarını yıllar önce açıklamış ve bu nedenle imha edilecekleri söylemişti. Zannımca Çin‘de, aynı düşünüyordur. Suriye devlet başkanı Beşşar Esad’ta, yıllar önce bu teröristler imha edilmezse Suriye‘den, geldikleri yere geri gönderilecekler demişti.

Suriye ile ilgili kararın yıllar önce verildiğini bilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Tahran Zirvesi’nde, Kamuoyu önünde Rusya devlet başkanı Vladimir Putin‘in vereceği cevabı bilmesine rağmen, bildiride ateşkes maddesi olması gerektiğini söylemesi, olsa olsa iç siyasete yönelik Göz boyama bağlamında olur.

Türkiye karşıtı kapsamlı bir operasyon yürüten ABD, Suriye‘deki savaşın finalini silahlı kolum dediği PKK/PYD/YPG‘yi, Türkiye ile savaştırarak bitirmek istiyor. Nedeni de ABD‘li analistler dünyadaki gelişmelere bakarak 1997 – 1998’lerde bizden önce Türkiye‘nin, Atlantik‘i, terk edeceğini anladı ve ona göre strateji hazırladılar. Uyguladıkları strateji de Türkiye‘nin, gideceği yere, güçsüz olarak gitmesini sağlamak. Bir iddia da ABD, Suriye‘deki savaşın finalini PKK/PYD/YPG/PJAK‘ı, İran ile savaştırarak bitirmek istiyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün önderliğinde başlayan Türk‘ün özgürlük mücadelesi 9 Eylül 1923’te İzmir‘de, düşmanın denize dökülmesiyle dünyada eşi görülmemiş bir zafere imza atmıştı. 9 Eylül 1923’te vekalet savaşını kaybeden İngiltere, ne yaşadıysa Suriye‘nin, Kuzey’i ile birlikte Suriye, özgürleştiğinde ABD ve işbirlikçileri aynı duyguları yaşayacak.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.