Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD Başkanlık Seçimleri ve Sonuçları.

ABD’deki başkanlık seçim anketlerine göre Biden önde görünüyor. Hillary Clinton’da hep öndeydi ve Trump’tan 200 bin fazla da oy almıştı. Buna rağmen başkan Trump olmuştu. Seçim sonuçlarında Biden fazla oy alsa da ABD’deki seçim sistemine göre yine Donald Trump’ın kazanma olasılığı yüksek.

 ABD’deki seçim sistemine göre ülke genelinde 270 delege sayısını aşan Beyaz Saray’a çıkıyor. Hillary Clinton ülke genelinde 200 bin fazla oy almasına rağmen sadece 232 delege kazanmıştı. Donald Trump ise 290 delege toplamayı başararak Hillary Clinton’a büyük fark atmıştı. Sonuç olarak 29 eyalette seçimleri kazanan Trump, Beyaz Saray’a çıkmıştı.

 Şu an dünyada bir savaş devam ediyor. Bu savaş küresel kapital sermaye ile ulus devletlerin arasındaki savaş. ABD’de yaşananlar da iki Amerikanın birbiriyle çarpışması. (Küresel Kapital Sermaye – Ulus Devlet) Küresel kapital sermaye ABD’yi terk ediyor. ABD’yi terk ederken de bölüp parçalayarak terk etmek istiyor. Yani taş üstünde taş bırakmadan terk etmek istiyor. Ulus Devleti temsil edenler de bunu engellemek istiyor. ABD-Çin ekonomi savaşını da Küresel Kapital Sermaye’nin ABD’yi terk etmesinin bir argümanı olarak görebiliriz. Koronavirüs salgınının ABD ile birlikte tüm dünyadaki hedefi sosyal sistemin geniş bir şekilde istikrarsızlaşması ve çözülmekte olan liberal sistemin düşüşünü hızlandırmaktır.

 Trump’ı, bazıları Amerikan sosyal sisteminin çökerten kişi olarak görebilir. Aslında ABD’de yaşananları hatta yaşanacakların nedeni şahsen Trump değil. Trump’ın başkan olması küresel kapital sermayenin gizli-saklı yapmak istediği durumun iyice ortaya çıkmasına sebep oldu.

 İç Savaşın eşiğine gelen ABD’de, seçimi Trump’da, Biden’de kazansa ABD’nin sonu değişmeyecek. Biden kazanırsa Küresel Kapital Sermaye’nin ABD’yi tam teşekküllü yıkıp terk etmesi hızlı gerçekleşecek. Trump kazanırsa ABD’yi bekleyen son Biden’e göre daha yavaş gerçekleşecek. Şehirlerinin sokaklarında barışın olmayacağı ABD’deki seçimlerinin sonunda bir iç savaş çıkma ihtimali çok yüksek.

Joe Biden kazanırsa Cumhur İttifakı ile ilgili belgeler ortaya saçılmaya başlarken Millet İttifakı’nın önü açılır ve erken seçim süreci ile Ali Babacan’ın Cumhurbaşkanlığı hazırlanır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.