Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD Başkanlık seçimlerini Donald Trump’mu Hillary Clinton’mu kazanır?

Bugün sosyal medyada ABD Başkanlık seçimlerini “Cumhuriyetçi Parti’nin adayı mı Demokrat Parti’nin adayı mı kazanır?” konusu var.

4 yılda bir yapılan ABD‘deki başkanlık seçimleri New Hampshire eyaletinin Dixville Notch kasabasıyla start alıyor. Dünyanın en büyük ülkesinin başına geçmek için Cumhuriyetçi Parti’den Donald Trump ve Demokrat Parti’den Hillary Clinton yarışacak.

Donald Trump, kazanırsa küreselci seçkinlerin mutlak gücünün sonu geleceği için bölgede uzun bir zaman büyük bir savaş yaşanmaz. ABD derin devleti Statükoyu devam ettirebilmesi için Hillary Clinton‘a, kazandırması gerekiyor.

Velev ki ABD seçimlerinden Donald Trump, galip çıkarsa Hillary Clinton‘un, kocasına uygulanan yapılır. Ne mi uyguladılar dı? Baktılar sandıktan Bill Clinton, çıkmıyor, en az 70 defa sandık saydılar. Ta ki Bill Clinton, galip gelinceye kadar. Bunun adına da “ABD Başkanlık sistemi” yani “Demokrasi” diyorlar.

Küresel güçler sana bir elbise biçer. Onu da giyermisin diye sormaz “GİYECEKSİN” derler. ABD Emperyalizmini Ülkeden kovmak için 1945’den beridir ilk defa bu ülkenin eline fırsat geçti. (FETÖ ve PKK‘ye karşı mücadele)

Her şeye rağmen ABD seçimlerini Donald Trump kazanırsa Rusya, dersine iyi çalışmış demektir. Şimdiye kadar olduğu gibi Hillary Clinton‘un, karıştıracağı Dünyayı ABD izleyecekti. Donald Trump‘un kazanması ile Donald Trump, ABD’yi karıştırır, Dünya izler ve Bölgede de FETÖ/PKK/PYD/YPG’nin, kaybetmesi dememek olur…

Önce seni görmezden gelirler , sonra alay ederler , sonra seninle savaşırlar, sonra sen kazanırsın… / Mahatma Gandhi

ABD Başkanlık seçimi için notlar:

Bir yabancı dili orta ya da ileri derecede konuşabilen son ABD Başkanı 1945’te öldü
Seçimlere katılım oranı 1968’den beri % 57’leri hiç geçmemiş. Oy kullanmak Beyaz-olmayanlar için çok zor, %38 ‘temsil’e inancını yitirmiş.
Amerikan halkının %27’si hâlâ Obama ‘gizli Müslüman’ diyor.
IQ’su 80, ve eski bir uyuşturucu bağımlısı olan Bush ülkeyi 8 yıl yönetti ve hala saygınlığı %45’ler düzeyinde.Bu Obama’dan birazcık az..
ABD’yi ancak üniversite kampuslerinde, parklarda sevmek mümkün. Evsiz dolu sokaklarında da, eli silahlı kırsal kesimlerinde de değil..
ABD entelektüel olarak ikiye bölünmüş, ayrışık yaşanan bir ülke. TV tartışmaları habertürk tv kalitesinde. Buradan iyi bir şey çıkamaz.
Özetle,şaşırtıcı biçimde hiçbir gerçek politik projesi olmaksızın bugüne gelmiş iki adayla,24 saat sonra ABD’de hiçbir şey değişmeyecek.
Amerikan politik sistemi aslında uzun süredir gerçekten bozuk,yolsuz,hileli.. O kadar ki,Obama bile 8 yılda pek bir şeyi değiştiremedi.
Böylesi bir tıkanmışlık içinde Trump’ın haklı olduğu bir nokta var: “System is rigged, system is currupt”. Yani politik sistem bozuk..
Bu yüzden de seçim sürecinin on beşinci ayında geriye en çirkef, en agresif, en dalavereci ve en paralı adaylar kalıyor.
Aday olmak hayli zor.Seçenlerin seçenleri,bağışlar,caucacus dengesi ve süper delegelik derken adaylar lobilerin gölgesinde kalakalıyor.
Bunca pop-kültür desteğine karşı ırkçı,cinsiyetçi,tacizci,azgelişmiş rakibi güçleniyor.Ülkede ırkçılık, ayrımcılık yeniden olağanlaşıyor
NBC,CNN,ABC gibi tvler,Obamalar,De Niro,Beyonce,LeBron James, gazeteler radyolar sürekli Hillary güzellemesi yapsa da yarış hala başa baş
2012’de Obama’nın Romney’i geçtiği tek sosyal grup Siyahilerin oylarıydı.2000’de toplamda daha fazla oy alan Gore seçimi kaybetmişti.
Sandersçı Occupy Wall Streetçiler şimdi mecburen Wall Street şampiyonu Hillary’i desteklemek zorunda bırakılıyor.Sebep iki partili sistem.
Temsil konusunda hiçbir fonksiyonu olmayan, 19.yüzyıldan kalma iki partili politik sistem yüzünden kaybedenler iki kere hüsrana uğruyor.
Ücretsiz üniversite ve sağlık hizmetinden ABD daha yeni yeni haberdar oluyor ve bunu vaat eden Sanders’ı “aşırı solcu”, “radikal” sayıyor.
ABD’de 2,5 milyon çocuk evsiz olarak sokaklarda yaşıyor. 2,5 milyon insan hapishanelerde! Her yıl 7 milyon gözaltı kaydı var.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.