Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD ile aramız açılıyorsa biz değil; ABD üzülsün…

Türkiye ile ABD arasında Papaz Andrew Craing Brunson‘ın tutukluluğu başta olmak üzere yaptırım konusunu çözmek üzere dokuz kişilik Türk heyeti dün Washington‘a gitmişti. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile görüşmesi sonrasında, ABD Dışişleri Bakanlığı “Türk yetkililerle ilave görüşmeler yaptık. Görüşmeler devam ediyor” açıklaması yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Papaz Andrew Craing Brunson için “Eğer bir anlaşmaya varsaydık evinde olurdu” açıklaması zaten ABD‘nin isteğinin daha da genişledi anlamına geliyordu. ABD’nin isteğinin sadece Papaz Andrew Craing Brunson olmadığı Selahattin Demirtaş, Osman Kavala, Enis Berberoğlu gibi başka isimlerin de olduğu anlaşılıyor.

Piyasalardaki tedirginliğin, kurdaki oynaklığın, Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybının yılbaşından bu yana yüzde 28’i aşmasının, TL’nin, gelişmekte olan ülke paraları içerisinde en fazla değer kaybeden para birimi olmasının nedeni Türkiye‘nin, Atlantik’ten koparak Avrasya‘da yer alacak olmasını ABD’nin, tehdit gibi kullanıyor olması. Daha Avrasya, sermayesi yerine yerleşmeden FETÖ aracılığıyla “Sermayenizi kurtaramadığınız gibi zarar edebileceğiniz yaptırımlarla karşı karşıya kalırsınız” korkusuyla Atlantik sermayesini çekilmesi için zorluyor ve Türkiye‘ye, yaptırım sürecine hız vermek istiyor.

1-Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabı Twitter’dan Çinli finans kuruluşlarından, enerji ve ulaştırma sektörü yatırımları için özel sektör, kamu kurumları ve bankalara sağlanacak 3,6 milyar dolarlık kredi paketinin tamamlandığını paylaştı. Berat Albayrak, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

2-Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in makamından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Almanya‘ya 28-29 Eylül tarihlerinde resmi ziyaret düzenleyeceği belirtilmişti. Bu açıklamayı da Döviz kurundaki yükselişle birlikte okuma gerekiyor. Türkiye’nin, en fazla Almanya ile ekonomik ilişkisi bulunuyor ve bu ziyaretten sonra karşılıklı ithalat ve ihracat ve tabii yatırımlar da artacaktır.

3-ABD ile Türkiye arasında gerilimin zirve yaptığı günlerde Türkiye,  ABD‘ye mesaj veriliyor gibi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov‘un 13-14 Ağustos tarihlerinde Türkiye’ye geleceği Ankara‘da görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

Savaş sanayisine büyük yatırımlar yapan Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Almaya ziyaretiyle Almanya ile yeni anlaşmalar imzalayacaktır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya ziyareti sonrası 80 kişilik iş insanlarından oluşan bir Alman heyeti Türkiye’ye gelecek. Alman heyeti içerisinde Bosch’un da olduğu Bosch’un, Türkiye’ye, yeni ve daha büyük bir yatırım yapacağı söyleniyor. Bosch’u, daha başka Alman firmaları da izleyecektir. Türkiye, Almanya ile yapacağı yeni iş anlaşma imzalarını kullanarak bazı ödünler verilmesini isteyecektir. Bunların başında yıllardan beri iade edilmesi istenen çok sayıda Terörist ve FETÖ’cülerin bir bölümünü de eklemek gerekir.

Türkiye‘nin, eski Türkiye olmadığı bugün büyük güçler arasında oynayabilen, isteklerini dayatabilen konumda bir ülke olduğunun görünmesi gerekiyor. ABD ile aramız açılır diye hiç de üzülmemize gerek yok! ABD ile aramız mı açılıyor? Almanya var. Uluslararası bankalar kredi mi vermiyor? Çin’den alırız. Bunlarda mı yetmedi mi? Rusya Federasyonu’na daha fazla yaklaşırız…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.