Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD, İngiltere, Fransa’nın Suriye’ye saldırısnda danışıklı dövüş, neden gerekliydi?

Rusya‘yla, doğrudan çatışmanın geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açacağını bilen ABD, İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye’ye saldırdı. Sebep olarak, Esad yönetimi Doğu Guta‘da kimyasal saldırı düzenlediği iddiası gösterildi. Şu ana kadar da hiçbir kanıt sunulamadı.

Toplamda, ABD savaş gemilerinden fırlatılan Tomahawk‘lar dahil 103 seyir füzesi atıldı. 103 füzenin 71’i Suriye hava savunması tarafından imha edildi. Batı‘nın fırlattığı füzelerin büyük kısmı, büyük oranda 30 yılı aşkın bir süre önce SSCB‘de üretilen S-125, S-200 hava savunma sistemlerinin yanı sıra Buk ve Kvadrat’tan oluşan Suriye hava savunma sistemleri tarafından havada imha edilmiş. S-300, S-400, Pantsir vs. devreye girmemiş.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, saldırı boyunca Şam‘daki devlet başkanlığı sarayındaydı. Suriye Genelkurmay Başkanlığı, ölünün olmadığı, sadece birkaç yaralı olduğunu duyurdu. Kısaca yaralı veya ölü yok!

Rusya Savunma Bakanlığı, Fransız savaş uçaklarının harekata katılmadığını, Suriye‘deki hedeflere sadece ABD ve İngiltere‘nin saldırdığını duyurdu.

ABD, İngiltere ve Fransa‘nın, Suriye‘nin hava savunmasını yoklama niteliğindeki saldırının bir tiyatro olduğu gittikçe daha fazla ortaya çıkıyor ve nerelere füze atılacağı daha önce ilan edildiği için bina tahribatı var ama can kaybı bulunmayan bu saldırı sembolik anlam taşıyor.

ABD, Fransa ve İngiltere, Suriye’ye saldırsa da saldırının etkisinin çok sınırlı olması Suriye‘de belirleyici olanın halen Moskova‘nın tutumu olduğu ortaya çıkıyor. Suriye‘de belirleyici olanın halen Moskova‘nın tutumu olması sahadaki müttefiklerini, ABD‘nin, Fırat Nehri ve Irak sınırın civarında konuşlandırdığı üslerine saldırı konusunda yüreklendirebilir.

Batı, bölgemizde kendi kurdukları örgütlerle mücadele adı altında bölge ülkelerini birbirlerine düşürerek savaştırıyor. ABD‘nin, özellikle en büyük fantazisi kendi sattığı silahlarla bölge insanlarının birbirlerini öldürmesini seyretmek.

Saldırının ardından ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Suriye, kısaca herkes başarılı olduğunu ilan ediyor. Bu saldırıda herkes başarılı olduğunu ilan ediyorsa peki bu danışıklı dövüş neden gerekliydi.?

ABD başkanlık seçimlerinde Rusya, Clinton’a karşı Trump’u destekledi. Rusya için güçlü rakip olan ABD‘nin başında kimin olacağı önemliydi. Clinton’a göre Trump, Rusya için elbette tercih edilir. Rusya‘nın, başkanlık seçimlerine karışmasından kuşkulanan ABD‘de, buna aracılık ettiği iddia edilenler hakkında soruşturma açıldı. Yani sıkışık durumda olan Trump’ın, fazla yıpranmaması ve rahatlaması gerekiyordu.

Rusya, DEAŞ‘a karşı mücadelesinde sadece uçaklarını değil Tartus gibi yakın yerde askeri üs varken Hazar Denizi’ndeki filosunu da kullanıyor. Buradan füze gönderiyordu. Yakın yer dururken bu kadar uzaktan neden mücadele ediyor diyebilirsiniz. Çünkü Savaş, aynı zamanda silahların da denenmesidir. Türkiye de Afrin harekatında sürekli olarak yerli malı silahları denedi. Rusya‘nın, Hazar Denizi’ndeki filosundan füze göndermesi istersek de bu kadar uzaktan da vurabiliriz diyerek Batı‘ya göz dağı vermektir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.