Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD, İngiltere ve Fransa’nın, Suriye’deki ”Üçlü saldırı”sı sona erdi…

Günlerdir Rusya ve ABD arasında Twitter üzerinden gerçekleşen birbirlerini tehdit etmelerinde sona gelindi. Üçlü saldırı gerçekleştiren ABD, İngiltere ve Fransa, tükürdüğünü de yalamak istemiyordu. ABD, bu kadar yağdı gürledi ve Saldırıda ısrarcıydı.Ve Suriye’de, 50 dakika süren ”Üçlü saldırı” sona erdi. Bu saldırıda çoğunlukla liderlik eden ABD vurdu. Etkisiz olan İngiltere ve Fransa‘nın katılımı sembolik bir katılımdı. Yani müttefiklerini yalnız bırakmadı.

ABD, İngiltere ve Fransa‘nın, Suriye‘ye yönelik başlattığı operasyona ilişkin tarafların bu saldırı ile ilgili yapılan bazı açıklamalar :

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD ve müttefikleri tarafından ateşlenen hiçbir füzenin, Tartus ve Hmeymim‘in de dahil olduğu Rusya hava savunmasının sorumlu olduğu alana girmediği bildirildi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova : ABD, İngiltere ve Fransa; terörist saldırılardan sonra hayata dönmeye çalışan egemen bir devletin başkentini hedef aldı.

Rusya‘nın ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov‘dan, çok sert tepki geldi : Sonuçsuz kalmayacak

Reuters‘a konuşan Suriyeli yetkili : Füze saldırısı öncesi Hedef alınan noktalar, Rusların uyarılarından sonra boşaltılmıştı.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford : Sadece rejim hedeflerini vurduk, Rusya’ya ait hedefleri vurmadık.

Yeni saldırı planlarının olmadığını açıklayan ABD Savunma Bakanı James Mattis: Sonraki saldırılar, rejimin kimyasal silah kullanımına bağlı. Kimyasal silah kullanırlarsa saldırılar devam edecek

Suriye‘de, Esad, gitti mi? Guta-Duma kurtuldu mu? Saldırı sonucunda açıklamalardan anlaşılıyor ki ABD, İngiltere ve Fransa, düştükleri durumdan kurtulmak için bölge ülkelerinden izin alarak Suriye‘yi vurdular. Dün gece bunun işaretleri vardı. Şunu not etmekte fayda var. Eğer Esad, iktidardan inerse indiği gün Trump, ABD başkanı olmayacak.

Bundan sonra ne olur?

Yaklaşık iki yıl önce Rusya, Radikal İslamcı Teröristlerin Suriye‘den, çıkmaması gerektiğini ve toplu olarak imha edilmesini istedi. Bu teröristlerin tamamında Rus pasaportu var ve Rusya, bunlar Suriye‘den, çıkarlarsa Rusya‘nın, başına bela olacağını biliyor. Esad da yaklaşık 1,5 yıl önce bu teröristler ya toplu imha edilecek yada geldikleri yere gönderilecek dedi.

Sonuç : Batı Asya ülkeleri ABD, İngiltere ve Fransa‘nın, Suriye‘de, kendi belirledikleri yerlere saldırmalarına izin vererek kendi hedeflerine çalıştılar. Yani “Üçlü saldırıRusya, İran ve Suriye‘nin özellikle Radikal İslamcı teröristlerin toplatıldığı İdlib‘e, saldırmalarının önünü açtı.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.