Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD-İran, Nükleer uzlaşmasına göre değişen Ortadoğu dengelerinde Türkiye…

Önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: “İran ve 5+1 ülkeleri, bütün ana konularda anlaşmaya vardı” dedi.
Sonra da Obama: “İran ile tarihi bir mutabakata vardık” dedi.

Çıkmaz sokak görünümünde gözüken Ortadoğu‘nun, yarattığı kafa karışıklığı ABD-İran, Nükleer uzlaşması ile daha da karıştıracak gözüküyor.
Çünkü ABD-İran, Nükleer uzlaşması İran’ın, Ortadoğu’daki ağırlığını daha da arttıracaktır.

Ortadoğu bölgesinin çehresini değiştirecek nitelikte olan ABD-İran nükleer pazarlığının uzlaşmaya varmış olması DHKP-C‘nin, Çağlayan Adliyesinde Savcı Mehmet Selim Kiraz‘ı katletmesi ve Vatan Caddesindeki Emniyet Müdürlüğü saldırısının içe dönük yarattığı gündem nedeniyle pek fark edilmedi.

Çıkmaz sokak görünümünde gözüken Ortadoğu‘nun, yarattığı kafa karışıklığı ABD-İran, Nükleer uzlaşması ile daha da karıştıracak gözüküyor.
DHKP-C‘nin, saldırıları nedeniyle içe dönük oluşan gündem, mutlaka ilk sıraya Nükleer uzlaşmayı alacaktır.

Ortadoğu’daki müttefiklerine dönük güvenlik yükümlülükleri ile ters olan ABD-İran nükleer uzlaşmasının karşıtları bu pazarlığın zaafları üzerine yükleneceklerdir.

Dünya Barışı için ABD-İran Nükleer uzlaşmasının değerini bilmeyen İsrail ve İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD Kongresinde Obama‘ya karşı uzlaşma karşıtlığı konuşması ile dile getirdi.
Suudi Arabistan‘da Sünni liderlik adı altında İran‘a karşı koyma yollarını denemek için Yemen‘e saldırı düzenledi.

Ortadoğu’daki geleneksel müttefiklerini terk etmek istemeyen Cumhuriyetçilerin, dış politikada başarısız bulduğu ABD Başkanı Barack Obama , Ortadoğu Politikasını biçimlendirmek ve uluslararası alanda siciline başarı olarak yazdırmak için bir taraftan İsrail ve Suudi Arabistan‘ı, teskin etmeye çalışırken bir taraftan da Washington’da, üst düzey yetkililerce bir süredir uygulanan konuşma ambargosunu delerek Recep Tayyip Erdoğan‘a telefon açıyor.

Recep Tayyip  Erdoğan’ın, AKP hükümetini saf dışı bırakarak Suudi Arabistan önderliğinde Yemen‘e yönelik saldırıda Sünni ittifakını teşvik etmesi İran’ın, gelişme eğilimini durdurma politikasının en uçtaki yansıması ve kendi politik geleceğini koruma çabasıdır ama tersten baktığımızda da Türkiye’nin, olası bölgesel bir savaşın içine çekilmesine yol açacaktır.

Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yemen saldırısına açık destek verip İran’a karşı açık tutum almasının asıl nedeni, Seçim öncesi ciddi bir krizle karşı karşıya kalan ekonomiden kötü sinyaller gelirken Körfez’in, yatırım ve sıcak parasına duyulan ihtiyaçtan dolayı hareket halindeki Arap sermayesini yeniden Türkiye’ye getirerek, ekonomik kriz karşısında kendi siyasi geleceğini güvenceye almak istemesidir.

Suriye ve Irak’taki planlara taş koyan İran’a, duyulan öfke nedeniyle böylesi bir batak oyuna hevesli olan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti, değişen Ortadoğu, dengelerine göre Mezhepçilik yapmadan Türkiye‘yi, ayarlaması gerekiyor.
Türkiye, Ortadoğu‘da, değişen Bölgesel dengelere göre ayarlanmazsa ABD-İran, Nükleer uzlaşması Türkiye için, gelecekte korkunç bir kabusa dönüşecektir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.