Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD, kur spekülasyonu ile bölgedeki tarafları netleştirmek mi istiyor?

ABD‘nin, İsrail odaklı kurmak istediği Arap NATO‘sunun sekteye uğramaması için gerekli şartlar ve zamanı kazanma aldatmacasında ABD‘nin, Ortadoğu‘da, Türkiye ile iş birliğine girer gibi görünürken artarak devam eden ABD yaptırımlarının birden bire zirve yapması, beklenilenin aksine bir durum olarak gündeme geldi ve ABD, krizi derinleştiren taraf oldu.

ABD’nin, öfkesinde Papaz Andrew Craing Brunson ve 15 Ajanımı ver dese de yaptığı gururda amacı bu olmasa gerek. ABD‘nin, Ortadoğu‘da, Türkiye ile iş birliğine girer gibi görünmesi koca bir aldatmacadan ibarettir ve işin özünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tarihte hiç olmadığı kadar ABD tehdidi ile karşı karşıyadır.

ABD‘nin, Türkiye‘ye karşı Dolar üzerinden Tehdit, Şantajla yaptığı operasyonu sadece Ekonomik ve Siyasi sınırlı kalmayabilir. Yeni bir sürecin işaret fişeği gibi duran Ekonomik ve siyasi yaptırımların bir sonraki adımı askeri yaptırımlar olabilir. Hatta kanlı bir hesaplaşmaya kadar varabilir.

ABD, Papaz Andrew Craing Brunson ve 15 Ajanı bahanesiyle başlattığı Türkiye aleyhtarı tutumunu ne kadar ileriye götürebilir?

Tarafları netleştirmek için sahnelenen kur spekülasyonu ile bölgedeki aktif ülkeler Türbülansa sürüklenmek isteniyor olabilir. Kur çılgınlığının varacağı son nokta Yemen ve Lübnan’dan uç verecek orta ölçekli bir savaş olabilir.

ABD destekli BAE ve Suud, Yemen’e, İsrail ise Lübnan’a saldırabilir. Yemen üzerinden İran savaş ortamına çekilebilir. Suriye Ordusu, İdlib merkezli yapacağı bir operasyon için hazırlığını tamamladı ve hazır bekletilmekte. Olası İdlib üzerinden yapılacak operasyonlarda Türkiye, savaş ortamına çekilebilir.

Türkiye olmadan bu coğrafyada bir hiç olduğunu bilen ABD, Türkiye‘ye, tehdit ve şantajla istediğini yaptıramayacağını da anlaması gerekiyor

Rusya, Suriye hava sahasını kapatırsa ABD‘nin, Suriye‘de, mağlubiyeti yakın demektir. Telaviv’e, birkaç füze düşerse her şeyin rengi değişir ve ABD, kabul ettirmek istediği yaptırımların tam tersini kendisi kabul etmek zorunda kalabilir…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.