Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD, PKK/PYD/YPG’yi, Rakka operasyonuna mı hazırlıyor?

El Bab operasyon başladığında sadece Türkiye değil, ABD öncülüğündeki koalisyon da ÖSO’ya destek verecek. Türkiye’nin, YPG unsurlarında varolduğu El Bab operasyonunun hedefi ise hem DEAŞ, hem de PKK/PYD/YPG koridorunu engellemek. Sadece El Bab’ı, DEAŞ‘tan temizlemekle yetinmeyecek olan Türkiye, El Bab‘ıın yanı sıra Menbiç ve Tel Rıfat arasını ele geçirip Batı‘daki Afrin’e doğru olası PKK/PYD/YPG koridorunun güneyden örülerek oluşturulmasını önlemek istiyor.

ABD, TSK destekli ÖSO‘nun, ABD destekli YPG ile çatışmasını istemiyor. Türkiye‘nin desteklediği ÖSO‘un Menbiç’i hedef almamasının nedeni Türkiye -ABD arasında süren şehrin geleceğiyle ilgili görüşmelerin sonuçlanması. YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri de (SDG) El Bab’a ilerlememesi gerektiği konusunda ÖSO ve Türkiye‘ye uyarıda bulunuyor. Bu nedenle de ABD -Türkiye arasındaki uzlaşma bekleniyor. Öyle gözüküyor ki her iki tarafta (ÖSO, PKK/PYD/YPG) El Bab. Operasyon için ABD ve Türkiye arasında sağlanacak uzlaşmayı bekliyor.

PKK/PYD/YPG’nin DEAŞ karşıtı operasyonlarını desteklemeye devam eden ABD, DEAŞ karşıtı olmayan herhangi bir Türk manevrasını desteklemiyoruz ve desteklemeyeceğiz diyor. Yani DEAŞ‘ın olmadığı bölgelerdeki TSK operasyonlarına destek verilmeyecek diyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama‘ın G20 Zirvesi için bulundukları Çin‘de yaptığı görüşmenin detaya göre ABD Başkanı Barack Obama, : “Menbiç’teki PYD’liler çekildi” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘da ABD Başkanı Barack Obama‘ya cevaben “PYD çekildiğine göre Özgür Suriye Ordusu birlikleri Menbiç’e çatışmasız girecek demektir” yanıtını verdi.

ABD, El Bab’a yürüyecek olan Türkiye destekli ÖSO birliklerini destekleyecek gibi görünüyor. YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri, (SDG) ABD’nin, hava operasyonları desteğiyle Menbiç’i almasının ardından ABD, PKK/PYD/YPG‘ın Fırat‘ın Doğu‘suna geçmesiyle ilgili Türkiye‘ye söz verdi ABD, bu konuda verdiği sözü tutacağını söylüyor ama PKK/PYD/YPG, şimdiye kadar elinde olan bölgelerden çıkmak istemediği için bazı çatışmalar kaçınılmaz olacaktır.

ABD Başkanı Barack Obama, görevi bırakmadan önce DEAŞ’ı yenmek istiyor. Bu nedenle de ABD seçiminden önce Musul ve Rakka operasyonlarına hazırlık yapıyor. ABD Başkanı Barack Obama, TSK destekli ÖSO‘nun, ABD destekli YPG ile çatışmasını istemiyor. YPG’nin Türkiye ve ÖSO ile savaşarak güçten düşmesini istemeyen ABD Başkanı Barack Obama, hedefinin Rakka’yıDEAŞ’den temizlemek için Rakka operasyonunda YPG‘yi kara gücü olarak kullanmak istiyor. Bu nedenle de YPG’yi Rakka operasyonuna hazırlıyor gözüküyor. 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.