Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD, Suriye’den, çekiliyorum dedi ama kesinlikle çekilmez…

Daha önce askerlerini Suriye‘den çekeceğim deyip masrafları Suudilere yükleyen ABD, Trump‘ın Twitter’den “Orada (Suriye’de) olmamızın tek nedeni DEAŞ’tı ve DEAŞ’ı yendik” tweet’i ile tekrar pimi çekilmiş el bombasını attı. Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri’nden gelen farklı açıklamalar kararda koordinasyonun sağlanmadığını gösteriyor.

Ama ABD‘nin, Suriye özel temsilcisi James Jeffrey, YPG/PKK’yı kastederek, iki gün önce şöyle bir açıklama yaptı : “Biz onlara spesifik bir amaç için destek veriyoruz, bu da DEAŞ’ın yenilgiye uğratılmasıdır.” “DEAŞ ile mücadele etmek onların da menfaatinedir. Bunu bize bir iyilik olarak yapmıyorlar, kendi güvenlikleri için yapıyorlar. Hatırlayın, onlarla ilk kez Kobani’de DEAŞ saldırısı ile Türk sınırına sıkıştırıldıkları 2014’te ortaklık yaptık.

ABD‘nin, Suriye özel temsilcisi James Jeffrey, yaptğı açıklama ile diyor ki; devlet olamayan varlıklarla ilişkimizin daim olamayacağından bu ilişki geçici diyor. ABD‘nin, Suriye özel temsilcisi James Jeffrey‘in bu açıklaması Trump’ın açıklamasının sadece kendi açıklaması olmadığı ABD hükumetinin kararı olduğunu gösteriyor.

ABD, bölgeye ne için gelmişti de şimdi Suriye’den çekiliyorum diyor? ABD‘nin, Suriye‘den çekiliyorum demesi hedeflerinden vazgeçmek mi? ABD, Suriye‘den, çekiliyorum diyerek ne yapmaya çalışıyor? ABD, Suriye‘den, çekiliyor mu? derseniz ABD, Suriye‘den, çekilmiyor. Suriye’de, daha güçlü olmak için şimdilik yola Türkiye ile devam etmek istiyor. Trump Hükümeti AB‘ye karşı. Putin, Merkel, Macron, Erdoğan buluşmasında dışarıda kaldı. Suriye‘den, çekiliyoruz diyerek AB‘ye karşı oyunun içine Türkiye ile girebileceğini de biliyor.

ABD‘nin, Suriye‘de, PKK/PYD’ye işgal ettirdiği bölgelerde halkın çoğunluğu Araplar oluşturuyor. Türkmenler de var. ABD‘nin, Türkiye ile birlikte hareket etmeden hedefine ulaşması mümkün değil. ABD, Suriye‘de, kazanamadı ama kaybetti demek için daha çok erken. ABD, her zaman taktiksel hamleler yapar. Ortadoğu, Akdeniz, Karadeniz, Afrika‘yı, bırakmaya niyeti olmayan ABD, Suriye‘de, makas da değiştiriyor olabilir. ABD, Karadeniz’de, Rusya‘da, Ortadoğu‘da ve İran’a karşı Türkiye’ye, ihtiyaç duyduğu için alan da açıyor olabilir. ABD, 1991’de Irak’a geldi. Daha sonra çekildi. 2003’te yeniden geldi. Suriye‘de de aynı senaryoya devam ediyor olabilir. PKK/YPG/PYD/SDG yerine bölgeye madalyonun diğer yüzü olan IKBY’yi de getirebilir.

ABD/İsrail‘in, birinci hedefi İran‘a karşı planlarını gerçekleştirmekti. FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı Türkiye-İran savaşı gerçekleşmişti. Fırat Kalkanı Harekatı ve Zeytin Dalı Harekatı ile Akdeniz‘e bağlanacak Kürdistan (2. İsrail) koridoruna kama sokuldu. Bu planı bozulan ABD/İsrail, bölge ülkelerinin işbirliği sonucunda Suriye‘de, kapana kısıldılar. Türkiye, İran ile birlikte olduğu sürece de bunu başaramazlar.

PKK/PYD üzerinden Türkiye-İran savaşı çıkaramayacağını gören ABD, Arap NATO’sunu kurmak istedi ama onun da bir işe yaramayacağını gördü. Tekrar başa yani Türkiye‘ye dönüyor. Yani Türkiye‘ye, açıktan Suriye‘de, siyasal çözümü birlikte yapalım diyorlar. Türkiye‘yi, İran operasyonuna ikna etmek için adımlar atıyorlar. ABD/İsrail hamle yapıyor ama bölge ülkeleri de boş durmuyor.Bölge ülkelerinden oluşan ittifak kararlı adım attıkça ABD/İsrail plan/hesap değiştirmek zorunda.

Türkiye, Fırat’ın doğusuna girdiğinde Türkiye içerisinde PKK/FETÖ sabotaj ve terör eylemlerini deneyecekler. Fırat‘ın doğusunda da her türlü tuzakları kurmuşlardır. Türk Devleti ne yaptığını biliyor ve kararlı bir şekilde kendi güvenliğini sağlamak için gerekli adımları atıyor ve her zaman da atacaktır.

Sonuç : ABD/İsrail, beklenmeyen hamlelerle dolu dizgin sürekli Türkiye‘yi, markaja almayı deniyor. ABD/İsrail, Türklerin yeniden Osmanlı İmparatorluğu‘nu kuracaklarına inanmaları için kamuoyu oluşturarak Havuç uzattı ve bir çoğu da buna inandı. Havucu uzatmalarındaki hedefleri, Türk – Arap – Kürt konfederasyonu kurmak. Bundaki asıl amaçları da Mustafa Kemal Atatürk ile yarım kalan Anadolu‘yu parçalama planlarını tamamlamak.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.