Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD, Suriye’den, neden çekilmiyor?

Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) 2003’te PKK’nın Suriye kolu olarak kuruldu. 2011’de kurulan Halk Savunma Birlikleri (YPG Suriye Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) askeri kanadı konumunda ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) omurgasını oluşturuyor. AB ve ABD, PKK’yı terör örgütü olarak tanımasına rağmen PYD ya da YPG ile ilgili olarak bu tür bir karar alınmış değil.Türkiye ise PYD ve YPG’nin hala PKK’nın Suriye kolu olma özelliğini sürdürdüğünü vurgulayarak her ikisini de terör örgütü olarak kabul ediyor.

Suriye hakkındaki ulusal acil durum halini bir yıl daha uzatan ABD Başkan Joe Biden’ın, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye gönderdiği ve kararın gerekçesini anlattığı mektupta Suriye ile ilgili acil durumun 14 Ekim 2021’den sonra da devam etmesine karar verdiğini kaydederek, “Suriye’deki ve Suriye’ye ilişkin durum, özellikle de Türkiye hükümetinin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri taarruz düzenleme yönündeki eylemleri, DEAŞ’ı yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor, sivilleri tehlikeye atıyor, ve bunun ötesinde bölgede barış, güvenlik ve istikrarı zedeleme tehdidi barındırıyor, ve ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikasına karşı alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit oluşturmayı sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

2019’da dönemin Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin operasyonu öncesi bölgedeki Amerikan güçlerinin çoğunu Suriye’den çekmişti.

Terör örgütü Suriye Halk Savunma Birliklerinin (YPG) siyasi kanadı olan Suriye Demokratik Konseyi’nin üst düzey yöneticilerinden İlham Ahmed, Washington temaslarından sonra Amerikan basınına “ABD Suriye’de kalma ve DEAŞ ile savaşmaya devam etmeye söz verdi” dedi.

40 adet F-16 savaş uçağı alımı için ABD’ye başvuran Türkiye, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suriye kararnamesine tepki gösterdi. Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, : “Türkiye’yi suçlamak yerine ABD kendi yanlış politikalarından vazgeçsin. Ayrıca Amerikan halkına da kongresine de daha dürüst davransın. Bu mektup kopyala yapıştır bir mektup olmuş. Bu cümleleri ABD yönetimi daha önce de kulandı. ABD yönetimi Kongre’ye mektup yollarken ya da bilgi verirken doğruyu söylemiyor. PKK ile YPG arasında hiçbir farkın olmadığını çok iyi biliyorlar. Bu terör örgütüne çok iyi destek veriyorlar. Bu ABD kanunlarına göre suç. Burada bulunma amacının da DEAŞ ile mücadele olmadığını biliyoruz. DEAŞ ile mücadele eden dünyadaki tek ordu bizim ordumuz.” dedi.

ABD Başkan Joe Biden’ın, sözleri hakkında değişik gazetelerin politik analiz yapan yazarları bir çok neden sıraladılar. Suriye’de ABD, terörizmi destekliyor, Suriye’de ABD, İran’a karşı İsrail’i destekliyor vb.

ABD’nin DEAŞ ile Suriye’de mücadele bölümü işin laf tarafıdır. Çünkü DEAŞ’ın Suriye’deki tehlikesinden söz etmesi hiç inandırıcı değil. Önemli oranda zayıflayan DEAŞ yok olmadı ama şu anda Afganistan’da, Suriye’de olduğundan daha aktiftir. ABD, Afganistan’daki DEAŞ’a karşı mücadeleyi Taliban’a bıraktı.

ABD, Suriye’de bulunsa da bulunmasa da İsrail’in savunulmasına ihtiyacı yok. Çünkü İsrail, istediği zaman Suriye içindeki İran askeri hedeflerini bombalamaktadır. Suriye’nin hava savunma sistemi Rusya’nın elindedir ve Rusya, İsrail’in bu bombalamalarına karşı çıkmamaktadır.

ABD – Rusya arasında oynayarak dünyada kendisine en iyi alan açabilen ülke Türkiye’dir. ABD, Türkiye’nin Rusya ile yakın ilişkisinden rahatsızlığını defalarca belirtmiştir. (Doğal gaz boru hattı projesi, Akkuyu nükleer santralı yapımı, özellikle S 400 alımı)

ABD, Suriye’den çekilirse Türkiye’nin YPG’ye saldıracağını iyi biliyor. Suriye, Türkiye’nin YPG’ye saldırmasını belki protesto eder ama bu olayı memnuniyetle karşılar. ABD’nin Türkiye’ye karşı bölgede kullanabileceği en iyi kozu YPG’ydi ve ABD, Suriye’deki son hamlesi ile Türkiye’ye “sen bize karşı Rusya’yı kullanırsan bizde sana karşı YPG’yi kullanırız” dedi.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.