Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD, Türkiye’yi, bir müttefikten ziyade potansiyel bir rakip olarak görüyor…

Kendi içine kapanarak korumacı bir yaklaşımı benimseyen ABD, küresel bir güç olmanın gerektirdiği yükümlülüklerden kendisini soyutlamaya başladı. Bu nedenle bundan sonra dünyayı küresel bir topluluk olarak görmemek gerekiyor.

NATO ortağımız gibi gözükse de ABD, Türkiye‘yi, bir müttefikten ziyade rakip olarak görüyor. ABD, artık bizim için güvenilir bir müttefik olmaktan çıktı. Dünya Çin merkezli yeniden kurulurken her ülke kendi çıkarları için kendi başının çaresine bakmaya çalışıyor.

ABD‘nin, ambargo uyguladığı ülkeler : Türkiye, Rusya, K.Kore, İran, Venezuela, Küba, Sudan

ABD‘nin, Savaştığı ülkeler : Irak, Afganistan, Suriye

ABD‘nin, Devşirdigi ülkeler : 6 Körfez ülkesi, Mısır, Libya (Tamamı yeraltı zengini)

ABD‘nin, Türkiye üzerinden Hazar Denizi ve Orta Asya’ya açılmasına engel ülke : Türkiye

ABD‘nin, Akdeniz, Ortadoğu planlarına engel olan ülke  : Türkiye

Kendi kaderini artık kendisinin belirlemesi gereken Türkiye‘nin, ABD’den bağımsız hareket edeceği bir dönemin başındayız.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konuşma yaparken ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye‘yi, hedef göstererek Dolar üzerinden ekonomik savaş başlattığını ilan etti. Donald Trump’ın, ekonomik savaşı başlattığını ilan etmesi ABD ile ilişkilerin hiçbir zaman eskisi gibi olamayacağını ve ABD’den bağımsız hareket edeceğimiz bir dönemin başında olduğumuzu gösterdi.

Atlantik‘ten kopma aşamasına giren ve Avrasya‘daki konumunu güçlendirmeye çalışan Türkiye, ABD ile ilişkilerin hiçbir zaman eskisi gibi olamayacağını öngörüyor. Bu nedenle de ABD‘ye, bağımlı olmaktan kurtularak kendi ayaklarının üzerinde duran bir Türkiye, küresel arenada kendi konumunu belirlemeye çalışıyor…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.