Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD ve İran’ın mutabakatıyla Maliki, görevi bıraktı…

ABD-İran ilişkilerinin bölgede tam gaz devam ettiğini bal gibi biliyoruz. Maliki ABD-İran ile geldi ABD-İran ile gitti.

İran yanlısı Maliki gitti diyerek, derin stratejik sevinç yaşayanlar, Maliki’nin gidişi öyle, o gitti bu geldi tadında bir değişiklik değil. bölgede neler oluyor diye anlamaya çalışalım… Maliki; ABD ve İran‘ın mutabakatıyla görevi bıraktı. Yani, İran tüm Ortadoğu‘da operasyon yapıyor. Şunu kabul etmek gerekiyor; İran artık bu bölgenin bir numaralı oyuncusu…

Maliki‘nin gitmesine sevinenler, Maliki‘in İran’i yeterince temsil edemediği için gittiğini bilmeyenlerdir. Merak etmesinler! yerine gelen kişi, İran‘in tam da istediği kişi…

İran‘ın başarısıyla Türkiye‘nin bölgedeki başarısızlığı aynı oranlarda seyrediyor. İran‘ın başarısında “stratejik derinlik” payı olmadan İran başarılı olamazdı. Türkiye, Suriye, ve Irak‘ta “stratejik derinlik” sayesinde tam da İran‘ın istediği yönde gelişmeler oluyor.

ABD, Batı ile yakınlığını açık ederken kaç asırlık ABD-İran takiyye maskesi düştü! Milyonlar verseniz bunca maske düşmezdi. Ve İran, Bölgede son 1000 yılda hiç bu kadar rahat olmadığı kadar rahat.

İkinci ev moda olduğu için, modaya uyup, İran‘ın elini eteğini öpen, Barzani‘nin desteklediği AbadiMaliki‘nin yerine geldi.

Daha önce stratejik ve ahlaki tehdit olarak görülenlerle ittifak kurmak…

Sanki tek elden planlanmış stratejilerin yansıması gibi. tüm diyalektikler yıkılırken şeytanın maskesi de düşüyor. aynı gemidekilere bakın “Siyasal İslam yalanı, Ulusalcı-Ergenekoncu-Cunta ve PKK birliği.. ”
Bu maskelerin düşmesi bölge için hayati önem taşıyor. Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan’ın etrafında İran yanlısı kadroların bulunması Obama yönetimi açısından sorun olarak görülmüyor olabilir.

Rusya ve İran’ın bir süredir işlediği  ‘terörün kaynağı Sünni radikaller’ tezi ABD kamuoyunda seslendirilmeye başlandı. Suriye’de El Nusra cephesi, Irak’ta İŞİD vahşeti Batı kamuoyunda, Sünni-Vahhabi şiddetine karşı İran’ın ortak işbirliği modelini öne çıkardı. 2012’den sonra belirgin bir şekilde Ortadoğu’da politika değişikliğine giden ABD Başkanı Obama, bundan böyle İran’ın izole edilmeyeceğini vurgulayan İran vizyonunu ortaya koydu. Obama süreci başarıyla tamamlayamazsa, kuşkusuz büyük sıkıntı yaşayacak.

Ortadoğu‘daki bu yeni denklemin ‘derinlikli’ mi yoksa ‘konjöktürel’ mi olduğunu zaman gösterecek.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.