Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD ve Terör Örgütleri

ABD’nin Irak ve Suriye’deki isteği, “olabildiğince fazla sayıda aktör bulunsun, hiç birisi yok edilemesin ve fazla güçlenmesin”di. ABD’nin isteği olan bu politikası değişmedi. ABD’nin, terör örgütü DEAŞ ve PKK/YPG ile ilgili şimdiye kadarki politikası; zayıflasın ama ortadan kalkmasındı. Son zamandaki saldırılarına bakınca da DEAŞ ve PKK/YPG güçlerinden çok şey kaybetmesine rağmen halen varlar.

DEAŞ’ın Irak ve Suriye saldırıları DEAŞ’ın halen var olduğunu gösteriyor. Irak’ın Salahaddin vilayetinde Şii Haşdi Şabi 22’nci Tugayı’na saldırısı sonucu bir komutanın da aralarında bulunduğu 12 asker öldü. Suriye’nin Deyr ez Zor ilinde Esad askerlerini taşıyan otobüse gerçekleştirilen saldırı sonucu 25 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin açıklamalarından da görüyoruz ki ABD, terör örgütü PKK/YPG’ye bugüne kadar büyük silah yardımı yaptı. ABD’nin bu silah yardımını sadece cephane ve otomatik tüfekler olarak anlamamak gerekir. Çünkü terör örgütlerinin elindeki bu cephane ve otomatik tüfekleri Ortadoğu’da rahatlıkla bulunabilir.

Asıl önemli olan Türk Silahlı Kuvveleri’nin terör örgütü PKK’ya yönelik Gara operasyonunda, terör örgütünün cezaevi ve sığınak olarak kullandığı mağarada, mümkün olmayan gelişmiş silah olan stinger hava savunma füzesi bulunmasıdır. Çünkü böyle gelişmiş bir silahı kendi kendilerine kullanamayacakları için eğitiminin de verilmesi gerekir. ABD’nin tek bir teröristin kullanabileceği bu silahı PKK/YPG’ye vermesindeki amacı TSK savaş helikopterlerinin etkinliğini önemli oranda azaltmak. Gelişmiş silah olarak ele geçenler açıklandı ve açıklandığı için sadece bunu biliyoruz. Ele geçmediği için bilmediğimiz başka gelişmiş silahlar da bulunabilir. Türkiye mutlaka ABD’yi, bunla ilgili protesto edecektir.

PKK/YPG Suriye’de ABD’nin petrol kaynaklarını denetiminde tutuyor. ABD, PKK/YPG’yi kullanarak Esad rejimi üzerinde baskı unsuru oluşturuyor. Bu nedenle PKK/YPG ile Esad rejiminin uyuşması mümkün değildir. Herkes toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu söylüyor ama ABD’nin desteklediği PKK/YPG’nin, Esad rejiminden özerklik isteği kabul edilirse hemen ardından Sünnilerin özerklik isteği de gelecektir ve Suriye’nin bütünsel bir ülke gibi görünerek bölünmesi Irak’ta olduğu gibi gerçekleşecektir.

PKK/YPG, ABD’nin Suriye’de kalmasını istiyor. Bunu da birkaç kere açıkladı. İstemesindeki neden ABD, Suriye’den çekildiğinde Türkiye, PKK/YPG’yi Suriye’den de temizleyecek. ABD, PKK/YPG’ye çok sayıda silah verse de Türkiye’ye karşı kazanma şansı bulunmuyor. Bunu Fırat Kalkanı Harekatı’nda gördük. Türkiye’nin, Suriye’de hava sahasının açılması için Rusya ile yaptığı anlaşmadan sonra PKK/YPG hüsrana uğradı. PKK/YPG’nin Rusya’da bürosu bulunmasına rağmen Türkiye, Rusya’yı Türkiye tarafında olmasını sağladı.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.