Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD’de, seçim atmosferine girildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım‘da yapılacak 59. başkanlık seçimleri için aday gösterilmesini, Beyaz Saray’da yaptığı konuşma ile resmen kabul etti. Dünyadaki genel eğilimin yansımasında olduğu gibi Trump‘ı da seçilememe korkusu sardı. Çünkü dünya sisteminin son zamandaki geçerli trendi; gelenin hep kalmak istemesi ve kalıcı olmak için her şeyi yapması. Örnek: Rusya, Polanya, Kuzey Kore vd.

Trump‘da, diğerleri gibi gelirken suçlayarak iktidara geldi. Cumhuriyetçiler posta hizmetleri üzerinden derin devlet operasyon yapıyor söylemini çok kullandılar. Uygulanan yöntem kutuplaşmaya dayalı siyaset stratejisi. Bu yöntem de çalışılmış bir yöntem. Her lider kendisini bir şeyle tanımlar. Trump‘da, konuşmasında bu seçim Amerikan rüyasını mı koruyacağımızın yoksa sosyalist gündemin kaderimizi yok mu edeceğinin seçimi. Yani ben düzen kuruyorum diyor.

Muhafazakar beyaz oyları sert dille etrafında konsolde eden Trump’ı destekleyenlerin oranı yüksek : Trumpcı %80 Bidencı %40 Ekonomi kötü gitse de pandemi süreci yaşansa da yani ne olursa olsun Trumpcı bir kitle var. Bu kitle ölümüne Trumpcı ve korkmuyorlar. Bu kitle kemik bir kitle. Bu nedenle de Trump merkezli kutuplaşma siyaseti izleniyor.

Yakın zamanda paradigmatik bir değişiklik yaşadık. Biz yavaş yavaş yeni yeni adapte oluyoruz. Siyaset bu değişikliği daha çabuk yakaladığı için bizler gördüğümüzde yaşananlara “oda mı oldu buda mı oldu?” diyoruz. Çünkü biz, başka bir dönem başka bir çağda yaşıyoruz

Biden sosyalizmin Truva Atı, ajandası Çin üretimi diyen Trump, Joe Biden, Çin‘in Dünya Ticaret Örgütüne (DTÖ) girmesini ve Çin‘in ekonomisinin güçlenmesine destek olduğunu söyleyerek sert eleştirilerde bulundu. Trump, soğuk savaş döneminden kemiklerine kadar işlemiş olan sol karşıtlığını canlı tutarak muhafazakar kitleyi kendisine yakın tutmaya çalışıyor. Ulus devletin temsilcisi Trump, muhafazakar kitleyi kendisine yakın tutarak küresel kapital sermayenin adayı Joe Biden‘e karşı oy kaybetmemeye çalışıyor.

ABD‘de, Trump seçilmezse bırakır mı kazanamazsa barışçıl bir el değiştirme olmayabilir mi? gibi ifadeler kullananlar da var. Böyle konuşmalar daha önce ABD tarihinde yaşanmadı. Dünyada yeni bir döneme doğru gidiyoruz. Trump‘da diğerleri gibi kazanmak için her şeyi yapacaktır. Bütün koşulları zorlayacak olan Trump, legal bir zeminden de uzaklaşabilir. Trump, seçilmezse aradaki fark da fazla olmazsa hile karıştı diyerek kalmak için tüm koşulları kullanabilir. ABD seçimleri böyle sonuçlanırsa dünyadaki bütün otoriter rejimler cesaretlenir.

Trump, tekrar seçilirse muhtemelen yerini daha da sağlamlaştırmak için anayasa değişikliği yaptırmak için uğraşacaktır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.