Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD/İsrail’in, AB Ülkeleri ile birlikte aldıkları Ortadoğu’da görev alacak NATO kararları ve Türkiye…

NATO, askeri başkenti olan Brüksel‘deki yeni yapılan binasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da aralarında olduğu AB ülkeleri ve 28 üyesi ile birlikte toplantı yaptı. NATO toplantısı Türkiye – NATO ilişkilerinin geleceği açısından önem taşıyordu. Çünkü NATO, istikamet Ortadoğu dedi ve NATO‘nun, Ortadoğu‘da, doğrudan görev alacağının kararı alındı ve açıklandı.

İlk bakışta askeri güç olan NATO, ABD/AB ülkelerinin petrolünün güvenliğini sağlayacak, savaşın neden olduğu göçü ve Radikal İslamcı Teröristlerin Avrupa’ya girişini engelleyecek gözüküyor. NATO‘un, Ortadoğu‘da olması demek bölgedeki güç ilişkilerinin yeniden şekillenmesi anlamına geliyor. NATO‘nun, bundan sonraki süreçte Ortadoğu‘da yer alması önümüzdeki dönemde çatışmanın çok daha karmaşıklaşacağını gösteriyor.

NATO‘nun, DEAŞ‘a karşı mücadelede yer alması ile birlikte NATO’nun, Türkiye‘deki, üsleri de DEAŞ‘a karşı mücadele adı altında istenildiği gibi kullanılacak. PKK/YPG‘ye, Suriye‘de, yardım da yapsa DEAŞ‘a karşı mücadele denilebilir. NATO ülkelerinin çoğunluğu DEAŞ’a karşı mücadelede yer alıyor. NATO‘nun, Ortadoğu‘da, DEAŞ‘a kaşı mücadelede kullanılması demek NATO üyesi olmayan ama DEAŞ‘a karşı kullanılan ülkelerin de NATO üyesi sayılacak olması demektir. Bir başka açıklamayla NATO, güvenlik sahasının ve yeni üye alınmasıyla üye sayısını da artıracak.

Ortadoğu‘daki, enerji yataklarının denetimini AB ülkeleri ile birlikte yapma kararı alan ABD, askeri güçleri olan NATO‘ya da en önemli görev yeri olarak Ortadoğu verildi. NATO‘ya verilen görev DEAŞ karşıtı koalisyonda yer almak olarak açıklansa da NATO’nun, gerçek görevi ABD/İsrail ve AB ülkelerinin esas hedefleri olan ABD/İsrail koridoru.

ABD/İsrail ve AB ülkeleri ittifakı Irak ve Suriye’de, yürütülen savaşta Rusya-İran-Çin ittifakına karşı doğrudan NATO‘yu getirmek istiyor. NATO‘nun, Suriye‘de olmasını Rusya-İran-Çin ittifakının özellikle Suriye’de hızla artan askeri etkinliğine dur demek için de görebiliriz. ABD/İsrail ve AB ülkeleri İran‘ın, Arap Baharı‘nı İran Baharı‘na dönüştürmesi ile geniş bir alanda artan askeri etki alanını sınırlamak için bir kısım askeri tedbirler almada NATO‘yu kullanacaktır. Ortadoğu‘da, Rusya/Çin/İran ittifakı güçlendi. Bölgede İran,Arap Baharı“ın başlaması ile Rusya-İran-Çin ittifakında artan gücünü kullandı ve yayılmacı bir politika izledi. NATO merkezli küresel güçler Rusya/Çin/İran ittifakının Irak ve Suriye‘de artan hakimiyetinin kendilerine ciddi sorunlar doğurduğunu biliyor. Bunu gören ABD, bölgedeki gücünü korumak istedi ve bunu korumasını haritaların yeniden çizilmesinden geçtiğine bağladı. Bu görevi de NATO‘ya verdi.

ABD/İsrail ve AB ülkeleri, Suudi Arabistan vd Arap ülkeleri ile birlikte NATO‘yu da kullanarak İran karşıtı bir ittifak oluşturmak istiyor. Türkiye, bu ittifaka yakın duruyor gibi gözüküyor. Böyle bir ittifak gerçekleşirse Türkiye‘yi de etkikeyecek olan yeni çatışmalar ortaya çıkacaktır. ABD/İsrail ve AB ülkelerinin oluşturmak istediği İran karşıtı ittifakın Türkiye’ye, hiç bir yararı olmaz. Bölgede istikrarlı olan iki ülke var. Bu ülkeler Türkiye ve İran. Türkiye, bu ittifakın içerisinde yer alırsa şunu bilmeli ki ABD/İsrail ve AB ülkelerinin İran‘dan sonraki hedefi Türkiye olacak.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.