Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD’nin, Kürdistan hayali ile çizdiği sınırlar, mezarının sınırı olacak…

ABD/Batı‘nın, 2009’da Katar Gazı‘nı Suriye üzerinden AB ülkelerine götürmek istemesi ve Beşar Esad‘ın buna karşı gelmesiyle CIA, Libya ve Irak‘ta yaptığı gibi Suriye‘de de rejim değişikliği için muhalifleri eğiterek silahlandırdı. CIA‘nin eğiterek silahlandırdığı bu muhalifler 15 Mart 2011’de, Suriye Rejimine protesto başlattı. Suriye rejiminin protestoculara müdahalesinden sonra bu ayaklanma Nisan 2011’de ülke çapına yayıldı.

Suriye‘de, ülkeye yayılan vekalet savaşında ABD/Batı‘nın, yer aldığı koalisyonla birlikte olan Türkiye‘nin, uyguladığı Politika Beşar Esad‘lı merkezi yönetim hayli zayıflattı. Türkiye‘nin, önemli katkısının olduğu zayıflayan Beşar Esad yönetimi de Niccolò Machiavelli‘nin, (3 Mayıs 1469 – 21 Haziran 1527) 500 yıl önce yazdığı Prens/Hükümdar isimli kitabında bahsettiği “İki düşmanın birbirleri ile savaşıyorsa zayıf olanı destekle” Savaş Stratejisini uyguladı.

Suriye‘ye göre ABD’nin, Türkiye‘ye karşı kullandığı terör örgütü PKK/PYD/YPG‘, Türkiye‘ye, düşmandı. Zayıf olan da PKK/PYD/YPG olduğu için Şam yönetimi terör örgütüne çeşitli vaatlerde bulunarak Suriye‘nin Kuzey‘ini PKK/PYD/YPG‘ye bıraktı.

Farklı bölgelerdeki PKK/PYD/YPG’lilerin bir bölümünün Suriye ordusunun denetimindeki alandan geçerek gitmesine rağmen Suriye rejimi defalarca PKK/PYD/YPG’nin denetimindeki yerleri tekrar kontrol altına alacağını PKK/PYD/YPG kendi isteğiyle teslim etmezse zorla alacaklarını açıkladı. Suriye’nin toprak bütünlüğü isteyen Şam Yönetimi en büyük engel olarak PKK/PYD/YPG‘yi görüyor. Bu nedenle Şam yönetimi de Türkiye gibi PKK/PYD/YPG’ye, düşmandır.

Suriye‘nin, Kuzey‘indeki bu karışıklıkta ABD‘nin, PKK/PYD/YPG‘yi desteklediği verdiği silahlardan biliniyor. Şam Yönetimi söylemese de bazı yerlerde terör örgütü PKK/PYD/YPG‘yi destekliyor. Nedeni de zayıf olan PKK/PYD/YPG, Türkiye ile savaşta daha da zayıflasın ki kolayca saldırılarak Suriye’nin tamamı kontrol altına alınsın.

ABD/Batı ile olan koalisyon Şam Yönetimini başka bölgelerde iyice sıkıştırdığı için Suriye‘nin, Kuzey‘inden büyük oranda çekildi. Şam Yönetiminin Suriye‘nin Kuzey‘inde iyice zayıfladığını gören PKK/PYD/YPG, kendisini belli etti. Şan yönetiminin zayıflamasını bekleyen PKK/PYD/YPG, daha önce ortaya çıkmaya kalksaydı Şam yönetimi tarafından ezileceğini biliyordu.

Türkiye‘nin, 24 Temmuz 2015’de PKK‘yi hendeklere gömmeye başladığı Hendek Savaşı ile Türkiye, ABD/Batı‘nın, olduğu koalisyonda olmayacağını belli etti. Çünkü ABD/Batı, Türkiye‘nin sınırlarını değiştirmek istiyordu. ABD/Batı, koalisyonunun 2011’de Suriye‘de, uyguladığı politika, hiç düşünemedikleri sonuçlarla karşılaştı. Kürdistan hayali ile sınırları değiştireceğini söyleyen ABD, attığı her adımın sonucunu önceden tahmin edemediği için hayalindeki Kürdistan, mezarının sınırı olacak.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.