Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD’nin, PKK liderlerinin başına ödül koyması, ne anlama geliyor?

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya işlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer’in Ankara ziyareti sırasında ABD‘nin, Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey : “YPG’yi terör örgütü olarak tanımlamıyoruz” dedi ve ABD, PKK liderleri Murat Karayılan için 5, Cemil Bayık için 4 ve Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül koydu. Ne oldu da ABD, PKK liderlerinin yakalanması için ortaya bir ödül koydu?

ABD‘nin, bu kararını Türkiye’nin, elini güçlendirmek için alındığı düşünülebilir. ABD, PKK liderlerini Abdullah Öcalan‘ı, Türkiye‘ye, teslim ettiği gibi teslim etmez. Çünkü ABD‘nin, PKK’ye verdiği binlerce TIR silahı düşününce ABD‘nin, bu kararı Türkiye‘nin, ”Beka” siyasetini boşluğa çıkarma hamlesi olarak duruyor.

Bu açıklamanın olası mantıklı sebebi ABD’nin, İran’a dönük yaptırımlar programının bir sonucu ve işlevi olabilir. Kandil‘de, İrancı PKK liderleri olduğu için ABD, PKK’yi, İran‘a karşı kullanamıyor. Kararın amacı İran – PKK ilişkilerini işlevsizleştirmek. ABD‘nin, İran‘a karşı Suriye‘deki siyasetinin amacı da İran‘ı, Suriye‘de etkisiz hale getirmek. ABD, bu hamlesi ile İran’ın bölgedeki kollarını keserek hem İran‘ı yalnızlaştırmak hem de Türkiye – İran ilişkilerini zayıflatmayı hedefliyor.

Abdullah Öcalan, PKK’yi feshetmek için ateşkes kararı aldı. Yani Abdullah Öcalan, PKK diye bir Parti kalmayacak diyerek ayrılmak istediğinde ABD yakaladı ve Türkiye’ye, teslim etti. ABD‘nin, Abdullah Öcalan’nı, yakalayarak Türkiye‘ye teslim etmesindeki amacı PKK’nin, ABD‘nin, güdümüne girmesi içindi ve başarılı da oldu.

PKK, Türkiye’den ayrılmayız dediği ve karşılıklı manevralarla yeni açılım sürecinin başlatıldığı dönemde ABD, üç PKK yöneticisinin başına ödül koydu. PKK’nin, kilit isimleri Duran Kalkan, Sabri Ok, Mustafa Karasu, Ali Haydar Kaytan‘dır. Birisinin başına terörist diye ödül koyuyorlar ama diğerlerini dışarıda tutuyorlar. ABD‘nin, Kandil kadrosunun başına ödül koyup Suriye kadrosunu es geçmesi PKK terörist, PYD/YPG, müttefik ve dost güçler diyor. ABD’nin zamanlaması manidar. Bu konuyu ABD‘nin, Suriye‘de faaliyet gösteren PKK’liler için neden ödül koymadığı üzerinden sorgulayabiliriz.

ABD,  İran‘a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos‘ta yürürlüğe koymuştu. İlk paketindeki amacı İran‘ın, Irak‘taki, İran nüfuzunun artmasını engellemekti Oysa ABD, Irak‘ta, İran’la bağlantılı unsurları etkisizleştiremedi. (ABD, Irak’ta, Haşd el Şaabi liderlerini iktidardan men edemezken Irak-Suriye sınırlarından da uzak tutmayı başaramadı.) Irak‘ta, başarılı olamayan ABD, Suriye‘ye ağırlık verdi. ABD, PYD/YPG’yi, PKK’dan soyutlayarak, Türkiye‘nin, elindeki güçlü argümanı da geri almak istiyor. Çünkü ABD, bu kararı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’deki, terör örgütlerine karşı verdiği mücadeleyi tartışmalı hale getiriyor.

PKK/PYD/YPG ayrışması pek olası görünmüyor. ABD, PKK ile PYD/YPG arasındaki organik makası açıp PYD/YPG’yi, içindeki PKK’lılarla birlikte cicikleştirerek Türkiye‘yi, Suriye‘deki PKK’ya razı etmeye çalışıyor. Türkiye, ABD‘nin, uzattığı Havucu fark edecektir. ABD, başına ödül koyduğu PKK’lıları yakalanıp Türkiye‘ye, teslim etmez. Muhtemelen yakalansalar bile güvenliklerinin sağlanacağı garantisi ile tutuklanarak etkisizleştirilirler. Türkiye‘nin, ABD‘ye karşı elindeki en büyük kozu PKK terörü ile mücadele. ABD, Türkiye‘nin ekindeki en büyük kozu alıp PKK’yi de PYD/YPG olarak kodlarsa Türkiye ile pazarlığını istediği yöne yönlendirebilir.

ABD‘nin, Türkiye ile ilişkileri ABD‘nin, PKK/PYD/YPG ile ilişkileri ve ABD‘nin, İran yaptırımları ile Ortadoğu, yeni sarsıntılar yaşayacağı tarihi dönüm noktasına giriyor.
Kısaca ABD, yine Bölgemizde kaosa oynuyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.