Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD’nin, Suriye’ye saldırısından 3. Dünya savaşı çıkmaz!

Nasıl bir coğrafya da yaşıyoruz? Özellikle bölgede yaşanan olayların hızlı gelişmeleri ile birlikte son bir kaç gün içerisinde bir gün de yattığımız gibi kalkamıyoruz.

İdlib‘deki kimyasal saldırı haberinden sonra Türkiye, İsrail, Suudi Arabistan Fransa hızlı bir şekilde ABD‘nin, Suriye‘ye saldırısına tam destek verdiklerini açıkladılar. Sonrasında da ABD, Savunma Bakanı Trump‘a, ordunun her türlü askeri saldırı için hazır olduğunu bildirdiği açıklaması yapıldı.

Ve dün gece ABD, Doğu Akdeniz‘de bulunan 2 gemisinden Humus yakınlarındaki Şayrat hava üssüne 50’nin üzerinde Tomahawk füzesi fırlatıldı. Bu saldırı ile ABD, Suriye’de iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Suriye Ordusu’nu doğrudan hedef aldı.

ABD, önce sahada bulunan Rusları bilgilendiriyor, Rusya, Suriye‘ye, haber veriyor ve üs boşaltıldıktan sonra da ABD, bombalıyor. Buda ABD-Rusya yakınlaşmasını gösteriyor. Bu saldırıdan 3. Dünya savaşı bekleyenler yanılacaklardır. Çünkü ABD‘nin, bu saldırısı ABD-Rusya gerginliğini tırmandırmayacaktır.

Sonuç:

ABD Başkanı Donald Trump, ABD içinde rüzgar yaparken iç politikaya oynadı.

ABD‘nin, Suriye saldırısından sonra İran, Suriye rejiminden daha tedirgin. Nedeni de Suriye üzerindeki yaptırım gücünde Rusya‘ya, üstünlük kaptırdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD‘nin, bu saldırısına karşı temkinli duruyor ama sonuç olarak memnun olmuştur. Nedenine gelince ABD‘nin, bu saldırı ile Rusya, Beşar Esad‘a “eğer Suriye’de biz olmazsak sen bir hiçsin” dedi.

Bu saldırının sonunda kapsamlı müdahale olmayacaktır. ABD‘nin, Suriye‘ye saldırmasının amacı caydırıcı nitelik taşıyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.