Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

ABD/Rusya, Suriye’de, Türkiye’siz mi uzlaştı?

ABD/Rusya, Suriye üzerindeki nüfuz savaşlarının daha da belirgin hale gelmesinden sonra uzlaştı mı? Türkiye‘nin Avrupa krizinin çıkmasına eş zamanlı olarak Suriye‘de, ABD-Rusya-PYD-Esad güçleri arasında bir ittifak oluştu. Rakka ve İdlib’e yığılan devasa bir cihatçı potansiyel var. ABD ve Rusya‘nın YPG‘ye gönderdiği silahlar İdlib ve Rakka operasyonuna bir hazırlık mı?

Halep‘in kurtulmasından sonra Halep‘te kaybedenler Rusya’nın, Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov’a suikast gerçekleştirdi. El Nusra tarafından üstlenildiği açıklanan Rusya’nın, Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov suikastı Rusya’nın, bölgedeki başaralı politik hamlelerine karşı yapılan bir hamle olarak görüldü.

ABD/Batı ve koalisyon güçlerinin finanse ettiği Radikal İslamcı örgütler Halep, özgürleştirildikten sonra İdlib‘e yönlendirildi. Halep’te kaybeden bu örgütler içerisinde savaşta ısrar edenler oldu. İdlib’e getirilen El Nusra örgütü kendi içerisinde bölündü ve savaşmak istemeyenler içerisinden Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında devşirilenler ÖSO güçlerine katıldı.

Rus askerlerinin, YPG’nin Afrin‘de 21 Mart’taki Nevruz kutlamalarına YPG armasıyla katılması Rusya‘nın, PYD/YPG ve Suriye Ordusu ile birlikte İdlib operasyonuna başlamadan önce atılan bir adım olarak görünüyor. Rusya, İdlib operasyonundaki ittifakının merkezinde politik olarak PYD/YPG var diyor.

ABD, YPG ve Esad güçleri ile birlikte Rakka operasyonunu sürdüreceğim diyor. İdlip operasyonunda Rusya/YPG, Rakka operasyonda ABD/YPG/Esad güçlerinin yer alması sürpriz sayılmamalıdır. Rusya, İdlib operasyonuna YPG‘yi, ABD’de, Rakka operasyonuna YPG/Esad güçlerini dahil ederek Suriye’deki denge mi sağlanmak isteniyor? Rusya’nın ve ABD‘nin Suriye‘de PYD/YPG ile kurduğu ittifak dönemsel ve taktiksel işbirliği olacağa benziyor.

Rusya, almış olduğu askeri ve politik kararları başta DEAŞ, El Nusra olmak üzere Radikal İslamcı örgütlere karşı sertleşerek topyekün bir saldırıya yönelecektir. El Nusra merkezli Radikal İslamcı Örgütlerin askeri olarak en güçlü olduğu İdlip, belki de Suriye savaşının en son ve en zorlu halkası olacağından Halep savaşından daha büyük olacaktır. Rusya askerinin Türkiye sınırında olan Afrin‘e konumlanması YPG‘yi, Menbiç‘te koruduğu gibi Türkiye‘nin, Afrin’e yapacağı bir saldırı için Rusya‘ya, yapılmış göreceğim demektir.

Rusya tarafından hedef olarak İdlib’in, tamamen temizlenmesi önümüzdeki günlerde savaşın adı İdlib olacaktır. Bunların ne olacağı konusu Türkiye açısından fazlasıyla kritik öneme sahip bir konu. İdlib‘te, baskınlardan sıkışacak El Nusra‘nın, kaçacağı en yakın yerin Türkiye olması yeni bir krizle karşı karşıya getirebilir. Bu da Türkiye’nin, başının tam anlamıyla belada olduğunun resmidir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.