Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Adana ve Mersin HDP binaları ile Maltepe Ülkü Ocakları saldırıları…

13 yıldır iktidarda olan AKP’nin oylarında belirli bir düşüşün yaşandığı ve bunun da devam etmesi de dengelerin yeniden şekilleneceği ve bunun en çok AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ı olumsuz yönde etkileyeceği biliniyor.

Tarihsel bir dönüm noktası olarak görülen iç politik dengelerin değişeceği 7 Haziran seçimlerinin sonucunu etkileyecek çok yönlü yeni provokasyonlar devreye sokuldu.

Türk ve Kürt Milliyetçiliğinin çatıştığı Adana-Mersin her zaman istihbarat servislerinin provokasyon çalışma alanı oldu.

Selahattin Demirtaş‘ın dün miting yapacağı Mersin HDP, binasında bir gün önce gönderilen çiçeğin patlaması sonucu gerçekleşti.

Diyarbakır yada Van gibi illerde değil de özellikle nüfusun kırılgan olduğu iki il seçilmiş ve HDP milletvekillerinin toplantı yapacağı odaya bırakılan çiçekte dinleme cihazı olabilir diye çiçek çıkartılmış.
Ya çıkartılmamış olsaydı?

Mersin, HDP binası ile eş zamanlı Adana, HDP binasında da Kargo ile gönderilen Bombalı paket patladı

Adana ve Mersin, HDP binalarına yapılan bombalı saldırılar istihbarat servisinin işlediği yaygın kanaati olan Bahriye Üçok ve Hamit Fendoğlu cinayetlerini andırıyor.

Çok profesyonelce ve oldukça düşündürücü olan Adana ve Mersin, HDP binalarındaki patlamalarla seçmene HDP‘nin, diğer üç partiden farklı ve tekinsiz olduğunu anlatmak mı istendi?

Adana ve Mersin, HDP binalarına bombalı saldırı yapıldığı aynı gün  Maltepe, Ülkü Ocakları binasına silahlı saldırı yapıldı.

7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkacak olan her sonuç, Türkiye’nin iç politik dengelerini doğrudan etkileyeceği için dünkü Adana-Mersin, HDP binaları ve Maltepe Ülkü Ocakları saldırıları politik, ekonomik. sosyal ve askeri olarak kaos sürecinin daha da artacağını gösteriyor.

Türkiye’nin bugünkü politik rejimi, hem kendi iç dinamikleri ve bölgesel ve uluslararası ilişkiler bakımından hem de sisteme muhalif politik güçlere yönelik geliştirilmek istenen stratejinin başarısızlığı nedeniyle esasen işlevsizleşmiş ve yönetemez duruma gelmiş bulunuyor.

7 Haziran seçim sonuçları sistem içi güçler arasında bir çatışma meydana getireceği gibi, tersine sisteme muhalif güçlerin elde edecekleri başarı, değişimin önemli halklarından biri haline de gelebilir.

AKP’nin bu seçimlerde başarılı çıkmaması halinde kendi politik geleceğini bütünüyle riske atılacağını bildiğinden Uluslararası ve bölgesel ilişkilerde izole olmuş bir Recep Tayyip Erdoğan, iç politikada bir darbe alırsa, kendi politik geleceği fiilen sonlanacak” ve bunu da herkesten çok daha iyi görüyor.

AKP’yi fiilen tasfiye ederek, kendi iktidar gücünü kurmayı hedefleyen Recep Tayyip Erdoğan, kendisinin tek hâkim güç olmak istediği ‘Başkanlık’ sistemiyle İslamcı iktidarını artık bütünüyle ilan etmek istiyor ve bunun zorunluluk görüyor çünkü ortaya çıkacak sonucun kendisi bakımından hayati önem arz ettiğini görüyor.

Adana ve Mersin, HDP binalarına bombalı saldırlar ve Maltepe. Ülkü Ocakları’na yapılan silahlı saldırı İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde MHP’ye yönelen Milliyetçi oyları durdurmaya veya tekrar AKP’ye yönlendirmeye yönelik başlattığı hamleler olabilir.

Adana ve Mersin, HDP binalarına bombalı saldırılarla Maltepe. Ülkü Ocakları’na yapılan silahlı saldırı AKP’nin, oy oranındaki düşüşü derinleştirecek ve toplumda güvensizliği pekiştirecek bir kısım hamleler olabilir.

Bu olaylar da gösteriyor ki AKP, kontrollü ama algıyı değiştirecek çatışmalı bir ortam oluşturmak için geçmişten farklı olarak sessiz ve derinden gelen yeni hamleleri devreye sokma kararı aldı.

Hükümet 7 Haziran seçim sonuçlarının, sistemin krizini bütünüyle bir bunalıma ve hatta çatışmaya dönüştürme olasılığını barındırmak istemiyorsa dünkü yapılan saldırıların devam etmemesi için çok acil faillerini bulmalı.

Toplumsal algıyı yeniden değiştirerek, milliyetçi duyguları kışkırtarak çatışmaya zemin hazırlama provokasyonunun başarılı olup olmaması özellikle MHP’nin ve HDP’nin üzerinde yükseldikleri toplumsal tabanın kontrol altında tutulmasına ve göstereceği reaksiyona bağlı…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.