Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Adil Öksüz’ün, Almanya’da, korunması AB-NATO’nun, Türkiye’ye karşı izledikleri politikanın rengi…

Almanya, başından beri Darbe girişimini arkasında FETÖ lideri Gülen’in olduğuna ikna olmadığını ima etmeye çalıştı. ABD, AB ülkeleri NATO, Gülen Cemaati’ini aşamalı olarak mağdur bir konuma düşürerek Devletin FETÖ ile mücadelesinin başarısız bir sürece doğru evrilmesini istiyor. Gülen Cemaati’nin uluslararası meşruiyetini artırmak isteyen ABD, AB ve Arap ülkeleri Gülen’i,  Almanya, Fransa, ABD, Kanada, Mısır gibi ülkelerin medyasında sıklıkla ön plana çıkartarak Gülen Cemaatini aktif bir şekilde koruma altına almaya çalışıyorlar.

Aday ülke olduğumuz AB‘nin, Türkiye‘yi, sürekli problem çıkaran bir ülke olarak göstermesinin nedeni, darbe girişiminin FETÖ, tarafından organize edilmediğine uluslararasını ikna etmeye çalışması. AB ülkeleri ve NATO‘nun, Devletin darbe girişimi yapan FETÖ’nün, devlet kurumlarında tasfiye edilmesine yönelik uyguladığı politikasının önünü FETÖ‘ye, mağdur görüntüsü vererek kesmeye çalışması AB içerisindeki etki gücünü de gösteriyor.

FETÖ‘nün, uluslararası alandaki pozisyonunu tekrar güçlendirmek isteyen önemli faktörlerin başında NATO bulunuyor. NATO, Türkiye‘nin, iadesini istediği FETÖ‘nün, başarısız Amerikancı darbe girişiminde görev alan teröristleri yetenekli, başarılı ve dürüst olarak tanımladı. NATO’nun, FETÖ ile ilgili almış olduğu kararına tüm NATO üyesi ülkeler uyguladı ve terörist askerlerin Almanya ve ABD’de tutulmalarına karar verildi. NATO‘nun, başarısız Amerikancı Darbe girişiminde görev alan askerlerin Almanya’ya iltica etmelerini sağlamasının nedeni NATO bünyesinde görev almış olan FETÖ‘cü subayların Türkiye tarafından ‘terörist’ ilan edilmesini kabullenememiş olması.

NATO, NATO’nun çok özel askeri sırlarının FETÖ‘cü terörist subayların eline geçmesini NATO için son derece tehlikeli bir durum olarak görüyor. NATO, özel bilgilere sahip terörist subayları Türkiye’ye, iade etmeyerek esasen NATO’nun, askeri güvenlik geleceğinin güvenliğini sağlama almaya çalışıyor. Terörist diplomatların da AB ülkelerde kalmalarına onay verilirken iade talebinde bulunulan FETÖ‘cülerden hiç birisi verilmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Uluslararası alanda yenilgisi gibi göstermeye çalışan ABD, Devletin tüm çabalarına rağmen Gülen’i iadesine yönelik herhangi bir politik ve hukuki önlem almazken FETÖ lideri Gülen, Erdoğan’ı hedef alan açıklamalarının olduğu Wall Street Journal’a röportaj verdi.

Almanya, NATO’nun, İncirlik Üssü’ndeki askerlerini çekerek Ürdün’deki üsse gönderdi Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Alman hükümetinin Türk siyaseti karşısındaki politikaları değişecektir. Alman radyo kanalı NPR’den Robert Siegel’in FETÖ lideri Gülen ile bir röportaj yaptı. FETÖ, Mobility Channel adındaki kanalı satın alarak Merih Channel ismiyle Gülen Cemaatiyle ilişkiler geliştirmek isteyen Almanya’da yayına başladı ve Samanyolu TV’nin dizilerini yayınlanıyor.

Almanya, Türkiye’nin, FETÖ ile ilgili ikazlarını ciddiye almazken FETÖ‘yü desteklemeye yöneldi. Gürcistan’da olduğu haberi geldikten sonra başka bir ülkeye geçtiği haberi gelen Adil Öksüz’ün, Alman istihbaratı tarafından Almanya’ya getirilip iltica ettiği iddia ediliyor. Adil Öksüz‘ün Frankfurt’un yakın bir kasabasında FETÖ‘cüler tarafından korunmaya alındığı söyleniyor. 24 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olan Almanya seçimlerinin etkilenmemesi için Adil Öksüz’ün, Almanya’ya iltica ettiği açıklanmasa da seçimlerden sonra Almanya, kamuoyuna açıklayacaktır.

Almanya‘nın, FETÖ’nün başarısız darbe girişiminin bir numaralı firarı sanığı Adil Öksüz’ü, korumaya alması NATO ve AB’nin, bir kararı olduğunu gösteriyor. Adil Öksüz‘ün Almanya’da korumaya alınması FETÖ’nün darbe girişimi yaptığı tezine inanmadığını Uluslararası alanda duyurmak istemesi Adil Öksüz’ün, Almanya‘da, korunmaya alınması ile AB ülkeleri ve NATO, Türkiye‘ye karşı izledikleri politikasın rengini de belli etmiş oluyorlar.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.