Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Afrin’de oynanan oyun; Suriye askerleri ile Türkiye askerlerini karşı karşıya getirmek…

Zeytin Dalı Harekatı başlamadan önce ABD‘nin, desteklediği PKK/PYD/YPG, kafasında Suriye‘yi, bölmüş planlarını işleme koymuştu. Bölgesel bir kriz çıkarmak için elinden geleni yaparak Suriye’de savaşın devam etmesi için elinden geleni yapan ABD, PKK/PYD/YPG,’ye böyle bir Havuç uzattı. Çünkü Savaş biterse terör koridoru boşa çıkacak. Ne zaman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı başladı Mehmetçik, ABD ve PKK/PYD/YPG’nin planını ayaklarının altına aldı ve ezdi.

Türkiye‘nin, Afrin‘den sonra Menbiç, devamında da Fırat‘ın Doğu‘suna geçeceğini bilen Küresel güçler Türkiye’yi, Afrin‘de durdurma planları yapılıyor. Bu planlarını gerçekleştirmek için de her türlü oyunu oynuyorlar. Türkiye, Rusya, ve İran‘ın, Suriye yaklaşımı ABD’nin, en büyük hayali de bu birlikteliği sabote etmek istiyor. İsrail güdümündeki Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başını çektiği başka bir oluşum da Türkiye, Rusya, ve İran‘ın, Suriye yaklaşımı sabote etmek istiyor. Bu oluşumların tamamı Türkiye‘ye karşı kurdukları oyunu destek, silah vererek teşvik ederek PKK/PYD/YPG üzerinden oyun kuruyorlar.

Son günlerde bazı Medya kuruluşlarında propaganda amaçlı “Suriye rejimi ile PKK/PYD/YPG anlaştı ve Şam rejim ordusu Afrine girecek” haberleri çıktı. Yani Afrin’i terörden temizlemeye dönük operasyon karşısında PKK/PYD/YPG ile Şam yönetimini anlaştırıp rejim askerlerini Afrin’e taşımak. Bu habere cevaben Hükümet yetkilileri “Zeytin Dalı Harekatı planlandığı şekilde kararlılıkla devam edecek ve hedefine ulaşacak” açıklaması yapıldı.

PKK/PYD/YPG ile Şam yönetimini anlaştırıp Rejim askerlerinin Afrin‘e girmesini İran ve PKK/PYD/YPG destekliyor. Bu planın amacı Türkiye‘yi, engelemek ve ABD zaten destekliyor. BAE merkezli oluşum hepten hazır.

Bazı Medya kuruluşlarında çıkan Afrin açıklamalarının amacı Suriye askerleri ile Türkiye askerlerini karşı karşıya getirmek. Böyle bir şey gerçekleşirse Suriye‘deki savaş başka bir yöne evrilir. Suriye‘de yürütülen vekalet savaşında Türkiye – Suriye askerlerinin birbirleri ile savaşı başlarsa kesinlikle iki devletle sınırlı kalmaz. Bu savaşta örgütler aradan çekilir ve devletler karşı karşıya gelir.

Suriye‘deki gelişmeler, Zeytin Dalı Harekatı ve Afrin ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Rus lider Vladimir Putin dün bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Afrin ve İdlib konuları ele alındı. Erdoğan, YPG-Esad anlaşmasına ilişkin Putin‘e, “Suriye rejimi bu yola girerse sonuçları olur” uyarısında bulundu. Çünkü mesele Afrin olarak gözükse de fotoğrafın arkasında Türkiye‘nin, varoluş mücadelesi bulunuyor. Suriye’deki düğümler kördüğüm olmadan çözecek de bu iki kişi.

Hem ABD ve İsrail ile bölgede restleşiyor görünürken hem de Suudi Arabistan-BAE ekseni ile aynı paydada yer alıyor gözüken İran, Suriye‘de Türkiye’ye açık cephe almaktan çekinmeli.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.