Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

AKP-Cemaat savaşının ekonomik boyutu ve Bank Asya

Cemaat, AKP’nin ve özellikle Recep Tayyip Erdoğan’a yakın işadamlarının çok ciddi oranda rüşvet ve yolsuzluklara karıştığını biliyordu. 

17 Aralık operasyonunun merkezinde Recep Tayyip Erdoğan ve çevresindeki iş adamları bulunuyordu.

Cemaat, AKP’yi destekleyen 40’a yakın iş adamını ve onların sahip olduğu şirketleri ‘Rüşvet ve yolsuzluk’ operasyonuna dâhil etti.

AKP-Cemaat savaşının ekonomik boyutunda, İktidarın kara para aklamada kullandığı Halk Bankası’nı Cemaatin deşifre etmesine iktidar, Cemaatin kara para aklamada kullandığı Bank Asya operasyonu ile cevap verecek.

Der Spiegel Dergisine göre Fethullah Gülen Cemaati, Türkiye‘nin en önemli ekonomik güçlerinden birisi. Kontrol ettiği para: 25 milyar dolar!

Ortadoğu‘daki küresel sermayenin kara para aklama merkezi olan Türkiye gerçeğinde Bank Asya’nın çöküşü Cemaat’in ekonomik gücünün önemli oranda kırılması demektir

CEMAATE AİT SERMAYE GRUPLARINDAN BAZILARI

Fatih Üniversitesi
140 Ülkede okul
Zaman Gazetesi
Aksiyon Sızıntı gibi çok sayıda dergi
Samanyolu ve Ebru TV
Işık Sigorta
Cemaat’in ekonomik kuruluşu olan 40 bin üyeli “TUSKON” 
281 şube, yaklaşık olarak 5 bin çalışan ve 1000 ATM ile 4,5 milyona yakın müşterisi bulunan Bank Asya

AKP’nin Bank Asya’nın gücünü kırmaya yönelik hamlelerini boşa çıkartmak için Cemaat, gece gündüz demeden önlem almaya çalışıyor.

Küresel sermayenin alacağı tutum, İstanbul merkezli tekelci sermaye ile AKP arasındaki ilişkilerin düzeyi süreci belirleyecektir. 

Derinleşen ekonomik krizin toplumun günlük yaşamına yansıması Mart ayı ile birlikte görülecek ve kırılma noktası olacak.

İstanbul’daki seçim sonuçları da bir bakıma 2014-15 yılındaki seçim sonuçlarını da şimdiden belirleyecektir.

AKP, son yıllarda enerji, silah ve nükleer santraller gibi stratejik ihalelerde Japonya, Çin ve Rusya’yı giderek ön plana çıkarttı.

AKP’nin ekonomik ilişkilerde Asya ülkelerinin ön plana çıkması operasyonun uluslararası boyutunun bir başka faktörü olmuştur  

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.