Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

AKP, Silahların gölgesinde barışı, nasıl sağlayacak?

Bölgesel ilişkileri zayıflayan, uluslararası alanda prestiji önemli oranda sarsılan, iç politikada da çok daha ciddi sorunlarla karşılaşacağının farkında olan AKP Hükümeti, bir ilke imza attı.

AKP Hükümetinin, ilk kez ortak bir açıklamayı kabul etmiş olmasıyla yapılan görüşmeler sonucu 28 Şubat’taDolmabahçe Başbakanlık ofisinden AKP-HDPtarafından ortak bir açıklamanın yapılmış olması, özellikle AKP Hükümeti tarafından yeni bir durumu ifade ediyor.

Somut bir adım atmadan süreci kendi politik çıkarları için kullanacak olan AKP, Kürt sorununa ilişkin tartışmaların yoğunlaştığı bu dönemde, AKP ile HDP arasında gerçekleştirilen görüşme sonucu yapılan ortak açıklama, sadece seçim sonuçlarını değil, aynı zamanda Türkiye’nin iç politik denklemini de çok ciddi ölçüde etkiyecek bir kısım sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Bir taşla birkaç kuş vurmak isteyen AKP‘nin amacı, gündemi değiştirerek seçime kadar kamuoyunu oyalamaktan başka bir şey değil!
Türk halkına da Kürt tarafının ileri sürdüğü hiçbir politik talebin kabul edilmeden PKK’ye silah bıraktırılarak bütünüyle tasfiye sürecine dahil edildiği mesajını vermek istiyor ve oy alabilmek için PKK silah bıraktı algısı oluşturuyor.

Dolmabahçe‘de ortak açıklama yaptıktan sonra birbirlerine atma nedeni, AKP ile HDP arasında seçim işbirliğini belli etmemek ve Milliyetçiliğin etkin olduğu bölgelerde özellikle İç Anadolu’da MHP’nin oy alabilmesini kırmayı hedefliyor.

Silah bırakacak olan kim?
Kandil‘de açıklama yapanlar PKK açısından silahların bırakılması asla söz konusu değildir diyor.
Çünkü Dolmabahçe‘de okunan iki cümle ile PKK, silah bırakmaz.

Kürt tarafı, bir başarı olarak gördüğü Abdullah Öcalan açıklaması için Türkiye‘nin eli mecbur olduğundan bir darbe daha indirdik diyor.
PKK, Türkiye sınırları içinde Türkiye‘ye karşı silahlı mücadeleyi sonlandırdığını bir kongreyle deklere etmeden hiç kimse PKK‘nin silah bırakmasını yada Türkiye‘ye karşı silahlı mücadelesini bitirdiğine inanmasın.

AKP, bu sürecin önünü kesmek için çözüm sürecini devam ettirdiği konusunda özellikle Kürt kamuoyunu ikna etmeye çalışsa da AKP‘nin oyalama politikası, AKP ve HDP içerisindeki Kürt oylarında ciddi bir tepki yaratmış durumda..
AKP, Kürt sorununun çözümünde sanıldığı gibi stratejik bir yönelim içerisine girmiş değil, tersine geçmişten beri izlediği politikaları yeni araçlarla sürdürmeye ihtiyacı var.
Yani zamana yayarak çözümsüzlüğe yeni bir elbise giydirmeye çalışıyor.

Abdullah Öcalan’ın önerdiği 10 madde üzerine AKP herhangi bir somut adım atmayacaktır.
Seçimler öncesi ve sonrası aynı durum geçerlidir.
Yani Abdullah Öcalan ile resmi müzakereler başlamayacaktır.
Peki, Abdullah Öcalan, AKP müzakerelere dair somut adımlar atmadan KCK’nin silahsızlanmasını isteyecek midir?

Bugün de söz konusu edilen Abdullah Öcalan’ın önerdiği 10 madde üzerinde AKP Hükümeti herhangi somut bir adım atmadan PKK’yi silah bırakmaya zorlayacaktır.
Seçimler öncesi ve sonrası aynı durum geçerlidir.
Yani Abdullah Öcalan ile resmi müzakereler başlamayacaktır.
Peki, Öcalan, AKP müzakerelere dair somut adımlar atmadan KCK’nin silahsızlanmasını isteyecek midir?
Bu adımı, siyasi iktidarın Kürt hareketini kandırması gibi görmek ve göstermek hiç inandırıcı değil.
Öcalan’ın kendisinin ve hareketinin gücünü azaltacak bir şeye evet diyeceğini sanmak yakın tarihten habersiz olmak veya ondan hiçbir şey anlamamak anlamına gelir.

AKP ve HDP’yi destekleme potansiyeline sahip olan bir kısım politik ve sosyal grupların, çözüm sürecinin AKP ile HDP arasında gizli bir anlaşmaya dönüştüğüne dair kaygılarının bulunduğunu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dolmabahçe‘de ilk defa gerçekleşen AKP-HDP ortak açıklamasından sonra AKP ve HDP‘ye oy veren Kürtlerin güvenmediklerini görmüş ve bugün Grup toplantısı konuşmasında o Halka güven verici bir konuşma yaptı.
CHP bugünkü süreci doğru analiz eder ve etkili politik sonuçlar çıkartmayı başarırsa 7 Haziran seçim sonuçlarını değiştirecek çok önemli bir potansiyeli yakalayabilir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.