Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

AKP, yine Alevi oylarının peşine düştü

Alevilerden oy alamadığı için umduğunu bulamayan, Alevilerin sorunlarını görmezden gelen AKP Hükümeti, Alevileri bir kez daha kandırarak kendisine çekmek için yeni oyunlar peşinde.

Köşk seçimlerinden önce, yine Alevilerin oylarının peşine düşen AKP’nin, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde gündeme getirmeyi planladığı, Alevilerin isteklerinden çok uzak hazırlanan, Alevi açılımında Cemevleri yine ibadethane statüsü alamayacak.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler kendilerini Müslüman olarak addettikleri için İslam’ın mabedi de mescittir, camidir. Bu sebepten ötürü burada taviz vermemiz söz konusu olamaz” demişti. İslam’da camiden başka ibadethane söz konusu olmadığını savunan AKP, Cemevlerini inanç ve kültür merkezleri olarak değerlendirecek. Diyanet Vakfı benzeri ancak devletle bağlantısı olmayacak “Kamu yararına çalışan dernek ve vakıf” kapsamında vakıflar kurulacak.

Alevi örgütleri, Cemevlerinin ibadethane olarak tanımlanarak, Sünni din adamlarına verilen hakların aynısını Alevi din adamları için de istiyor.

AKP hükümeti 2013 yılının Eylül ayında da demokratikleşme paketi ile, cemevlerinin ibadethane statüsünü tartışmaya açmış, ancak paketten daha sonra Alevilere yönelik hiçbir düzenleme çıkmamıştı.

Önümüzdeki günlerde, Alevi örgütlerinden 50 temsilciyle bir araya gelerek yapmayı planladığı toplantıda, hem cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin görüş alışverişinde bulunacağı, hem de Alevi açılımına ilişkin hazırlıkları açıklayacağı belirtiliyor.

Avrupa’daki Alevi örgütlerinden de temsilciler davet eden Recep Tayyip Erdoğan’ın Alevi örgütleriyle “Ali’siz Aleviler” dediği sivil toplum kuruluşları, AKP hükümetine karşı tutumlarıyla öne çıkan kuruluş temsilcilerinin ise toplantıya çağrılmadığı bildiriliyor.

Hükümetin Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce yasal düzenleme gerektiren konuları, TBMM gündemine getirebileceği dile getiriliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmaylarıyla son yaptığı toplantıda da “İbadethane” istemlerine şiddetle karşı çıktığı öğrenildi.

Hükümet yetkilileri, Cemevlerine ve Alevi dedelerine yasal statü verilmemesine inkılap yasaları arasında yer alan ve anayasayla güvence altına alınan, Tekke ve Zaviyelerin kaldırılması hakkındaki yasa’yı gerekçe gösteriyor.

Bu yasanın kaldırılmadan ya da değiştirilmeden yasal bir statü tanınmasının mümkün olmadığı savunması ise son çözüm paketinde “X,Q,W” harflerinin kullanılmasının önünü açan yasayla çelişiyor.

8 inkilap yasası arasında yer alan Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkındaki yasa’ya göre, Türk alfabesinde yer alan harfler dışında harf kullanılamıyor.

Ancak hükümet, “X,Q,W “ harflerinin kullanılabilmesi için Türk ceza yasası’nda (TCY) söz konusu yasaya aykırı hareket edenlere verilen 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası verilmesine ilişkin maddeyi yürürlükten kaldırdı.

Elbet, Alevi eş Başbakanın olduğu günler de gelecek… 

 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.