Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Aleviler için Vatan Partisi, neden önemli?

Koalisyon partisi olarak iktidara gelen AKP’nin, politikasının amaçlarından bir tanesi ayrışmayı, kutuplaştırmayı derinleştirmekti. Türkiye’deki ve Avrupa‘daki Alevilere baktığımızda da bunda epeyce yol aldığını görebiliyoruz.
Ağır bedeller ödeyerek bugünlere gelen Aleviler, çok partili dönemin başlaması ile hak ettikleri yerlerde bulunmadılar/bulundurmadılar. Ezilen, Mazlum Halkı temsil etikleri için de fırsatını bulduklarında, bir çoğu her şeyi yapmak hakkına sahip olarak kendilerini görüyorlar.

Yaşanan olaylara baktığımızda AKP, CHP, MHP gibi Ulusal karakter, Alevilerde de kendini her olayda gösteriyor. Durumla ilgisi bulunmayan aşırı değerlendirmeler yapmak, bağırıp çağırmak, herkesi suçlamak; sonra yaşanan olayların FETÖ‘nün tuzağı olduğunu görünce çark etmek. (Cumhuriyet Gazetesi, HDP-PKKFETÖ‘nün 15 Temmuz Amerikancı darbe girişiminde de buna kurgu/tiyatro diyenlerin çoğu şimdi “Vatan Cephesi“nde birleşiyor.

Geçmişte ABD Emperyalizmine karşı mücadele veren Kozmopolit özelliklere sahip olan Aleviler, CHP’de, önemli sayıda bulunur. Alevi kitlesi içinde FETÖ ve lideri Fethullah Gülen‘le, PKK ve lideri Abdullah Öcalan‘dan, hiç hoşlanmayanlar var. Alevi kitlesini temsil ettiğini zanneden CHP, bunu mutlaka biliyordur. Parti Meclisi bildirgesinden sonra lideri FETÖ’nün kaset  operasyonu ile değişen CHP, Alevi kitlesini nasıl temsil edebilir? Halen kurulduğu gibi zannedilen CHP`nin politikası olan Atatürk ilkeleri`ni temsil eden oklar :

1. ok: Cumhuriyetçilik
2. ok: Halkçılık
3. ok: Milliyetçilik
4. ok: Laiklik
5. ok: Devletçilik
6. ok: İnkılapçılık – Devrimcilik

Türkiye‘de, FETÖ ve PKK ile mücadele edilirken Alevi kitlesi ile birlikte CHP, eylem birliği yapabilir mi? Eylem birliği yapmak demek, Alevilerin hassasiyetlerini dikkate almak demektir. Alevilerin FETÖ ve PKK‘ye karşı bakış hassasiyetleri CHP’ye uyuyor mu? CHP’ye uymasa da dikkate alıyor mu? CHP, Alevi kitlesinin hassasiyetlerinden hoşlanmıyorsa, FETÖ ve PKK’ye karşı Alevi kitlesi ile birlikte eylem birliği yapamaz.

Türkiye ve Avrupa ülkelerindeki Alevilerin ve özellikle Almanya’dakilerin sağcılaşmasından söz ediliyor. Atatürk ilkelerini temsil eden oklarındaki politikasından uzaklaşan CHP içerisinde bulunan Alevi kitlesi daha da sağa kayabilir.

FETÖ’nün olmadığı tek parti ve PKK ile verdiği mücadelesi bilinen Vatan Partisi’de, Alevi kitlesi ile birlikte ABD Emperyalizmine karşı eylem birliği yapmak istiyor. Vatan Partisi‘nin Alevi kitlesi içerisindeki FETÖ ve PKK ile mücadeleye destek verenlerini güçlendirmesi gerekir ki Alevi kitlesi içerisindeki FETÖ ve PKK’ye mücadeleyi destekleyenler sağa kaymasın. Bunun tam tersi FETÖ ve PKK ile mücadele ediyor gözüken AKP ve MHP‘ye yarar. Bu partiler PKK ile mücadele ediyor gözükse de FETÖ ile içiçeler.

FETÖ ve PKK ile mücadeleye destek veren Alevi kitlesinin önünü açmayarak size karşı olanların güçlenmesini de sağlamış olursunuz. Aleviler sağa kaymaya devam ederlerse bunun önde gelen sorumlusu sadece Alevilerin kendileri değil, aynı zamanda geçmişten beri ABD Emperyalizmine mücadele veren Alevi kitlesine destek vermeyenlerdir.

Vatan Partisi‘deki FETÖ ve PKK ile mücadele politikası AKP/MHP’dekinin uzantısı olmamalıdır. Böyle büyük bir kitlenin sağa (AKP-MHP) kaymasına katkıda bulunup kendi sorumluluğunu görmemek politik mücadele olmasa gerektir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.