Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Asya – Pasifik, “bangır bangır ısınıyorum” diyor…!

Dünyadaki baş döndüren gelişmelerle çok hızlı değişimler oluyor. Dünün düşmanları menfaatleri gereği bugün dost olurken, bugünün Dostları da düşman safına geçebiliyor. ABD’nin, dış politika stratejilerinde önemli yere sahip “Asya -Pasifik” politikası, Rusya’nın, bölgede kendi kontrolünde oluşturmak istediği düzene karşı tedbir niteliği taşıyor.

ABD, Ortadoğu’daki tek dostunu kaybetti‘ diyen İsrail, ABD Büyükelçisi’ni Başbakanlığa çağırdı. ABD – İsrail arasındaki bu kriz Ortadoğu‘daki, Uluslararası savaşın Pasifik’e kaydığının ipuçları.

İngiltere, 200 yıl önce Araplara “Büyük Arabistan“ı, Türklere de “Turan“ı vadetti. 100 yıl önce Kürtlere de “Kürdistan“ı vadetti. Ortadoğu‘daki, uluslararası savaşın baş aktörleri de Araplar ve Kürtlerdi.

ABD askeri güç ve hazırlığını Asya – Pasifik’e doğru kaydırdı ve Doğal olarak buna uygun bir strateji oluşturdu. ABD’nin, Askeri konseptinde Asya – Pasifik‘e odaklanması Çin‘i, rahatsız ediyor ve kızdırıyor. Çünkü ABD’nin, askeri alandaki üstünlüğü ile vurmaya çalışacağını Çin, biliyor. ABD’nin, Çin ile kapışmasının askeri alanda olacağını bilen Çin de, hazırlık yapıyor. Anadolu Ajansı’nın “Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (ÇHKO) ait ilk uçak gemisi, Pasifik’in batısına hareket etti.” haberi de büyük savaşın Ortadoğu’dan, Asya – Pasifik‘e kaydığını ve Çin‘in, bunun için hazırlık yaptığını gösteriyor.

Yapay adacıklar, siber-ekonomik savaş ve Ortadoğu hegemonyası Asya – Pasifik‘in ısındığını işaret etse de bu demek değildir ki ABD Emperyalizmi Ortadoğu‘dan vazgeçti. Ortadoğu‘nun, söz sahipliğinin ABD‘den, Rusya‘ya, verilmesi danışıklı dövüş. İngiltere‘nin, AB‘den çıkacak olması ABD’nin, Ortadoğu Jandarmalığını Rusya‘ya, bırakacak olması büyük savaşların Asya-Pasifik‘te olacak olmasından.

Ortadoğu’daki, uluslararası savaşın Asya – Pasifik‘e kayması ile İngiltere‘nin, Araplara vadettiği büyük Arabistan ve Kürtlere Kürdistan kurma hayali de bitmiş oldu. Ortadoğu‘daki uluslararası savaşın Pasifike kayması ile birlikte İngiltere‘nin, 200 yıl önce Türklere vadettiği “Turan” argümanı ile Pasifikteki savaşın baş aktörlerinden birisi de Türki devletler olacaktır. Ve kazanan yine Emperyalizm olacak. Türkiye, saplandığı Ortadoğu‘dan, bir an önce çıkarak bangır bangır gelen  Asya – Pasifik‘teki büyük savaşta yerini almalı…!

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.