Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Asya – Pasifik, Emperyalistlerin paylaşımlarını büyütmek için etki alanlarını genişletme savaşına hazırlanıyor…!

Emperyalist paylaşım mücadelesinde Emperyalizmin iyiden iyiye saldırganlaşması sermayenin hem ekonomik hem de siyasi açıdan açık bir kriz içerisinde olmasından kaynaklanıyor. Askeri, siyasi, ekonomik ve ideolojik anlamda süren Emperyalizmin bu saldırganlığı yalnızca kendisini değil, muhaliflerini de hedef almaktadır. Dünya Ekonomisinin içinden geçtiği istikrarsız döneminin ana sebeplerinden biri budur. Emperyalizmin vekalet savaşlarının nüfuz mücadelelerinin günümüz için ana sahnesi Ortadoğu olduğundan Coğrafyamız kıyasıya yoğun bir rekabet içersinde. Bu nedenle de Bölgemiz boydan boya tam bir silah deposuna dönüştürülmüş durumda ve yakın dönemde bölgeye hızlı bir giriş yapan Rusya ile birlikte ABD/Batı, silah satışı yapmaktalar.

Enerjide arz ve talep haritalarının değişmesi ile birlikte ABD‘nin, Ortadoğu petrollerine bağımlılığı azaldı. ABD‘nin, kaybettiği alanları Rusya‘nın, doldurması ile birlikte Küresel değişimlerin, oyuncuları da değişti. Bu değişikliğe bağlı olarak ticaret yolları da değişti. ABD‘nin, Asya-Pasifik‘e, yoğunlaşmasını fırsat bilen Rusya, Ortadoğu’da, giderek güçlenen ülke oldu. Rusya‘nın, bu yükselişinden fazlasıyla rahatsız olan ABD, Rusya‘nın, Ortadoğu‘daki, artan etkisini kırmak amacıyla bölgedeki müttefiklerini harekete geçirmeye çalıştı ama tam bir bataklığa saplandığı için işi sanıldığı kadar kolay değil.

Dünyanın egemeni olmak için ticari, siyasi, diplomatik ve askeri çok yönlü ve çok yoğun bir mesai içinde olunan ABD ve Rusya, kapışmasına son dönemde Dünya pazarının ürettiği ürünlerin  işgali altına girmesinden sonra gelişen Çin’de, kendisini hissettirdi. Önlenemeyerek yükselen Çin ile birlikte Asya-Pasifik, hız kazanan emperyalist rekabetin her geçen gün daha da kızıştığı çok önemli bir saha oldu. Ekonomisinin önemli bölümü Çin ekonomisi ile entegre durumda bulunan ABD, Savaş rüzgarlarının esmeye başladığı Asya-Pasifik’te, Çin‘i, Bloke ederek kalıcı olmak istiyor.

Ortadoğu’da, varılan bütün uzlaşmalar, (ABD/Batı’nın, İran’la nükleer mutabakata varması, Suriye’deki krize son vermeyi hedeflemesi) Çin’in, de içerisinde bulunduğu siyasi kampın kazanımlarının göstergesidir ve aynı zamanda da Asya Pasifik’te, uzun süredir sıcak seyreden suların aniden kabarmasıdır. Çok şiddetli gelişmelerin yaşanacağı Asya-Pasifik‘teki, olağanüstü gerilimin nedeni ayrıcalıklı konumlarını kaybetmeyi kabullenemeyen Emperyalistlerin, çıkarlarını tehdit eden gelişmeleri bertaraf etmek için her yolu denemeye hazırlanmalarıdır.

Çok güçlü ekonomiye sahip Çin, Dünya ticaretinde başı çekmesiyle emperyalist bir güç olduğunu ispat etti ve bulunduğu coğrafyada ve tüm dünyadaki çeşitli ülkelerle çok yönlü ilişkiler kurmaya başladı. Yaptığı hamlelerle adeta meydan okurcasına, kararlı ve kendinden emin tavırlarıyla, yeni savaş teknolojisi üzerinde çalışmakta olan Çin, gitgide askeri hazırlıklarına da hız kazandırırken yoğun biçimde emperyalist kapışmaya sahne olacak Asya-Pasifik’te, ABD’yi, rahatsız etmiştir. Çin ile kıyasıya ticari bir savaş halinde olan ABD’nin, asıl kapışması askeri alanda ve askeri alandaki üstünlüğü ile Asya-Pasifik‘te, Çin‘i, vurmaya çalışan bir strateji oluşturmakta. ABD ve Çin arasındaki hegemonya savaşının baş muharebe alanı Asya-Pasifik, kıyasıya bir rekabet ve çatışmanın içinde bulunuyor.

ABD‘nin, Çin’i, taciz amaçlı askeri tatbikatlar yapması, bölgede çeşitli ilişkiler geliştirmesi, farklı ülkelerle ticari anlaşmalar imzalaması Çin’in, siber alandaki hamlelerini karşı hamlelerle kırmaya çalışması, Asya-Pasifik‘e, yoğunlaştığını gösterirken de Çin’e, dönük açık bir tehdit ve gözdağı vermekten çekinmiyor. ABD’nin, Çin‘i, tehdit eden hamlelerine Çin, ABD’nin, adım atmadan önce iyi düşünmesi tavsiyesinde bulunan açıklamalar yaparak karşılık verdi. Her alanda ABD‘ye, kafa tutması ve direnmesi nedeniyle Asya-Pasifik‘te Çin, ABD‘nin, işbirliği içinde olduğu ülkelerden oluşan güce zor günler yaşatacağa benziyor.

Halen Ortadoğu’da, devam eden emperyalist savaşta kendi çıkarları uğruna giriştikleri ittifaklar ve yeni cephelerin ateşlemesi halen süren savaşın akışı içinde değişimler yaşanabileceğini de gösteriyor. İnsanlığın başına Ortadoğu‘dan, çok daha büyük belaların açacağı Asya-Pasifik‘teki, savaş Emperyalistlerin Dünyadaki paylaşımlarını daha da büyütmek için etki alanlarını genişletme savaşıdır.

 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.