Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Almanya, Türkiye’nin, yanında yer alıyor.

Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye’nin doğal gaz keşif ve sondaj çalışmaları yaptığı bazı bölgelerin kendi Münhasır Ekonomik Bölgesine (MEB) dahil olduğunu savunuyor. AB de Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerini “yasa dışı” ilan ederek AB üyesi iki ülkeye tam destek açıklamıştı. Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları nedeniyle AB’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamasını isteyen Kıbrıs Cumhuriyeti’de, Türkiye’ye, yaptırım uygulanmazsa AB’nin, Belarus’a uygulanmasını planladığı yaptırımlarını bloke etmekle tehdit etmişti. Belarus’a uygulanacak ambargolar ile Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetleri Brüksel’de başlayan Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinin ilk gününde görüşüldü.

 Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinin ilk gününde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin önerisiyle gündeme gelen Türkiye’ye yaptırım uygulanması reddedildi. AB zirvesinde Türkiye kararını açıklayan AB’nin dönem başkanı Almanya Başbakanı Angela Merkel : “Tüm zorluklara karşın AB’nin Türkiye ile yapıcı bir ilişki geliştirmesinde büyük çıkarı bulunmaktadır. NATO’da ortak konumundayız. Düzenli göç söz konusu olduğunda birbirimize bağımlıyız.”

 Almanya, kendisini mülteciler konusunda Avrupa’da, en sorumlu ülke olarak görüyor ve Türkiye’de bulunan 4 milyon mülteciyi de unutmuyor. Fransa – Almanya ekseni üzerine oturmakta olan Avrupa Birliği bünyesinde en güçlü ülke 30 yıl önce Fransa’ydı ama Almanya’ya karşı bu yarışı kaybetti. Almanya, şu an Avrupa Birliği bünyesinde en güçlü ülkedir. Şu an Almanya’nın en önemli ticaret ortağı da Türkiye’dir. Son iki yıldır Almanya’nın silah ihracatının yüzde 30’unu Türkiye alıyor. Türkiye’nin, Almanya’dan silah satın alması Almanya ile ilişkilerin uzun yıllar kalıcı kalacağı demektir.

 AB’nin dönem başkanı Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamasını isteyen ve bu isteği gerçekleşmezse Belarus şartını koşan Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bir daha boyundan büyük laf edip haddini açma demiştir. Almanya, AB’nin, dönem başkanı olmasa da Almanya’nın, kabul etmediği bir öneriyi AB’nin diğer üyelerinin gerçekleştirmesi mümkün değildir.

 Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinin açıklamalarına göre Türkiye, uyarılırken Yunanistan ile Kıbrıs Cumhuriyeti’ne, AB üyesi olmanıza fazla güvenmeyin denmiş. Yani Kıbrıs Cumhuriyeti’nin istediği de reddedilmiş. Acaba daha önce AB, Türkiye, yaptırım uygulayacak diyen bazı politik analizciler AB’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayacağını öğrenince ne düşünüyordur? Muhtemelen susuyorlardır. Yanlış analiz yapan bu insanlar görüntüye bakarak istekleri mutlaka gerçekleşecekmiş gibi düşünüyorlardı. İstekler analizin yerine geçer de akıl yürütme temelinde politik analiz yapılınca sonuç böyle oluyor.

 Dünyadaki eski güçler dengesi değişmiştir. Dünya şu an yeniden bloklaşıyor. Yeniden bloklaşan dünyada söz sahibi konumuna gelen Türkiye, AB, ABD ve Rusya için kenara itilebilecek bir ülke durumunda değildir. Bu sonuç ben böyle düşündüğüm için gerçekleşmiyor. İsteseniz de istemeseniz de kabul etseniz de etmeseniz de zaten böyledir. Bu insanların gerçekleri görmek istememesinin nedeni Türkiye, eskisi gibi NATO’nun güneydoğu kanadında bulunan ve başka işlevi de bulunmayan durumda olmasını istemeleridir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.