Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Barış Pınarı Harekatı

Bazı insanlar isteklerini gerçek durumun yerine koyarlar ve kendilerini kandırırlar. Dünyanın çoğunluğu yanınızda olabilir. Ama o çoğunluk harekete geçemiyorsa bir anlamı yoktur.

AB üyesi ülkelerin girişimi ile BM, Türkiye’nin, “Barış Pınarı Harekatı” nedeniyle kınanmasını amaçlayan bir karar aldırmak istediler. BM‘nin, Türkiye’yi kınama kararı Suriye‘de, ABD ve Rusya‘yı bir araya getiren karar oldu. Suriye’de ilk defa bir araya gelen ezeli rakip bu iki ülke BM’den, Türkiye’nin kınanması konusunda karar çıkmasını engellediler. İsteklerini gerçek durumun yerine koyarak kendilerini kandırmak istenen insanlar ABD ve Rusya‘nın, bir araya gelme nedeninin Türkiye’nin, güçlü konumunu görmek istemeyenlerdir. Velev ki BM‘den kınama karadı çıktı. Ne olurdu? BM, Filistin konusunda İsrail’i, sürekli kınamıyor mu? Kınıyor ama sonuç hiç değişmiyor ve İsrail yine bildiğini yapıyor. BM, Türkiye’yi kınasa ne olacaktı? bu da ayrı bir konudur. Türkiye‘nin, etki alanının genişlemesine ABD ve AB karşı koyamayacak. Kararlı olan Türkiye, büyük güçler arasında oynayabilen ve onlar tarafından dikkate alınan bir ülke olmuştur.

İsteklerini gerçek durumun yerine koyarak kendilerini kandıran insanlara başka bir örnek verelim. “Hollanda, Norveç ve Fransa, Türkiye’ye, silah ihracatını askıya aldı” haberine de çok sevinen insanlar var. Türkiye, ordusunu 1990-91 öncesinde zannetseler de Türkiye, kendi silah sanayisini kurdu ve şu an ABD, Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere’den silah alıyor. Yani Türkiye, silah satmama kararı alan ülkelerden sadece Fransa‘dan silah alıyor. Hollanda ve Norveç‘in, Türkiye‘ye, silah satıp satmamasının pratikte önemi yoktur. Türkiye‘nin, PKK terör örgütü ile mücadelesinde başarılı sonuç elde etmesinin nedeni PKK terör örgütünün hataları nedeniyle değil, Türkiye’nin, özellikle yeni silahlarından kaynaklanıyor. 1990-91’e kadar Türkiye, ABD‘ye, bağımlıydı ve kendisine ne denilirse onu yapmak zorundaydı. Aradan 30 yıl geçti ve şimdi ABD‘ye, karşı koyan bir Türkiye, var. İsteklerini gerçek durumun yerine koyarak kendilerini kandıran insanlar gerçekleri yerine koyarlarsa bugünün Türkiye’sini anlarlar.

İran‘ın birçok kentinde “Barış Pınarı Harekatı” protesto edildi, muhtelif şehirlerde gösterici gruplar Türk bayrağı yaktılar. İran‘ın, “Barış Pınarı Harekatı“na karşı gelmesi ve Türkiye‘yi, anlayamayanlardaki yanlışın temeli, olayların görüntüsüne aldanmak ve bazı temel doğruları anlamamak ya da görmemekte ısrar etmektir. Bölgede yaşanan olaylardan İran‘ı ayırırsanız doğru tahlil yapmanız mümkün değil. ABD ve İsrail’in, bölgedeki sorununun temelinde Suriye değil, İran vardır. ABD ve İsrail‘in, bölgedeki rahatsızlığının temelinde İran Cumhuriyet Muhafızlarının Suriye‘de konumlanmış olmasıdır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.