Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Barzani’nin gayri meşru Referandumunun Saddam’ın, Kuveyt’i işgalinden ne farkı var?

IKBY/PKK/PYD alanda gözükse de İsrail, 2. İsrail projesini gerçekleştirmek için 25 Eylül‘de IKBY‘yi, gayrimeşru bir Referanduma itekledi. IKBY‘de, yapılan gayri meşru Referandumdan ortaya çıkan sonuç, bölgesel ilişkileri çok yönlü değiştirecek bir sürecin başlangıcıdır.

IKBY‘deki Referandum sonuçları ile 2. İsrail kurulmak istense de Tarihte hiç bir zaman bir milli devlet, sandıkla kurulmadı. Türkiye Cumhuriyeti de kurulurken emperyalizme ve feodalizme karşı silahlı güçle kuruldu. Türkiye, İran, Irak vatan bütünlüğünü korumak için yaptırım güçlerini caydırıcı olarak kullanacaklardır.

ABD/İsrail‘in, Kürdistan adı altında 2. İsrail‘i kurmak istemesi yan yana gelmeleri mümkün gözükmeyen Batı Avrasya ülkelerinin çıkarlarının ortak noktaya gelmesi nedeniyle birlikte hareket etmeye zorladı. ABD/İsrail‘in Kürdistan adı altında 2. İsrail’i kurma politikası, Batı Avrasya ülkelerini tek bir politik merkez gibi hareket etmesinin önünü açtı ve Atlantik‘e karşı ortak hareket etme zemini de çok daha fazla güçleniyor.

IKBY Referandum sonucunun her ne kadar güçlü çıktığı savunulsa da 2. İsrail’in kurulması için yeterli olmadığını bilen ABD/İsrail, 2. İsrail‘in kurulmasında Birleşmiş Milletler’in (BM) onaylanmasını zorlayacaktır. Bunun için de öncelikli olarak uluslararası güçlerin ve kurumların Referandum sonucunu kabul etmeleri zorlayacak.

BM Genel Sekreteri Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını açıkladı ama ABD/İsrail‘in, baskısıyla IKBY’ye karşı herhangi bir politik tutum almaz.  ABD Kongresi mutlaka referandum sonuçlarını tanıyacaktır. Ve yine ABD/İsrail‘in, baskılarıyla BM, IKBY’deki referandumu resmi düzeyde kabul etmesi için zorlanacaktır.

İngiltere, Almanya ve Fransa, referandumun ertelenmesini talep etseler de AB’nin tutumu, ABD ile paralel devam eder. Nedeni de Küresel enerji şirketlerinin IKBY‘de, Doğalgaz – Petrol araştırmalarına dair yaptıkları çok kapsamlı anlaşmalar.

Türkiye, İran ve Irak’ın, IKBY‘ye alacağı tutum çok önem arz ediyor. IKBY‘ye karşı doğrudan Askeri operasyon pozisyonu almayabilirler. Türkiye, İran ve Irak‘ın, IKBY‘ye yönelik askeri operasyonuna karşı enerji şirketlerinin yaptığı anlaşmalar nedeniyle Küresel Sermaye aktörleri açık bir tutum alabilirler.

Bu nedenle Batı Avrasya ülkeleri öncelikli olarak Irak‘ın Kuzeyindeki sınır kapılarını, hava sahalarını kapatarak, ekonomisini kuşatarak çok yönlü bir ambargoyla geri adım attırmaya çalışacaklardır. Batı Avrasya ülkeleri IKBY‘yi istikrarsızlaştırmak için de hamleler yapacaklardır. Haşdi Şabi ve bir kısım örgütler tartışmalı bölgelerde askeri saldırılara yöneleceklerdir.

Irak hükümetinin uluslararası alandaki çıkışına destek vermesi beklenen İran‘ın, Ortadoğu’da elde ettiği askeri ve politik üstünlüğü kaybetmek istemez.

İran’ın Irak’a karşı askeri güç kullanması için aradığı gerekçesi hazır. IKBY’deki gayri meşru Referandumu ile Bağdat Hükümetini yok hükmünde sayan Barzani‘nin,  Saddam’ın Kuveyt’i işgalinden farkı yok…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.