Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Basra Körfezi/Hürmüz Boğazında neler oluyor?

Körfez ülkelerinin ürettiği petrolün çoğunluğu Hürmüz Boğazı’ndan geçerek uluslararası alana taşındığı için Basra Körfezi dünyanın en önemli stratejik alanlarından biridir.

 Basra Körfezi/Hürmüz boğazındaki tankerlere kimin yaptığı tespit edilemeyen provokasyon girişimler ABD’nin, İran’a, uyguladığı çok kapsamlı ambargo ile İran kuşatmasını artıracak gösteriyor. Umman Denizi ve Basra Körfezi’ndeki petrol ihracatının güvenliğinin tehdit eden gerilim ABD ile İran’ın, bölgesel stratejilerde kimin ne kadar etkili olacağıyla ilişkilidir.

 ABD tarafının İran’ı suçladığı İran’ın da ABD tarafının provokasyonla suçladığı tanker saldırıları ekonomik ve politik krizleri tetikleyebilir. İran ile doğrudan bir savaşa girmesi zor olasılık gözüken ABD, İran üzerinden Ortadoğu’da Sünni-Şii çatışmasına dönüştürmenin fitilini de ateşleyebilir.

 Irak, Suriye, Yemen, Lübnan, Filistin üzerinde çok önemli bir etkisi bulunan İran, askeri, politik ve ekonomik gücünü kullanarak Ortadoğu’da jeopolitik bir güç olarak etki alanını hissettirmek istiyor. ABD ve ABD’nin Ortadoğu’daki müttefikleri tarafından kuşatılmak istenilen İran, bölgede etkin olan İran’ı destekleyen güçler vasıtasıyla ABD’nin, hesabını tersine çevirmeyi başardı ve Ortadoğu’yu hedefi doğrultusunda kuşatmayı başardı. Buna örnek olarak Irak verilebilir. ABD’nin Irak’ta binlerce askeri bulunmasına rağmen İran, Irak’ta, ABD’den, daha etkin konumda bulunuyor.

 Çin’in ve Rusya’nın taktiksel olarak sessiz kaldığı gerilimde ABD, sadece İran’ı hedef tahtasına oturmuyor, İran ile ticari ilişkileri olan ülkelere de baskı uygulayarak hedef alıyor. Bundaki amacı İran’ı kendi içerisine hapsederek Ortadoğu’nun, jeopolitik gücü olmasını engellemek.

 Son gelişmelere Rusya’nın sessiz kalmasının nedeni İran ile silah ticareti ilişkisi bulunuyor. Rusya, ABD’nin İran’a olası saldırısına izin vermez. ABD tarafının İran’a, olası saldırısında Rusya’nın verdiği S-300 hemen devreye girecek. İran’ın, Suriye’de, etkili olması ve Akdeniz’de jeopolitik bir güç olarak hâkimiyet alanını genişletmek istemesinden Rusya rahatsız. Bu nedenle de son gelişmelerde sessiz kalıyor. ABD ambargosu İran’ın Suriye’deki stratejisini etkiler ve hareket alanını daraltır. Buda Rusya’nın işine gelir.

 ABD’nin, olası İran saldırısında Çin’i de unutmamak gerekir. Çin-İran ilişkileri oldukça geniştir. Çin, en kaliteli ve en ucuz petrolü İran’dan alırken İran’ın ithal ürünlerinin başında Çin geliyor.

 Özetlersek Çin ve Rusya, ABD’nin, İran’a uygulayacağı ambargolara karşı İran’ı yalnız bırakmaz. Zaten İran, ABD ambargosuna karşı yıllardır direnmeyi bilen en tecrübeli ülkedir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.