Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Batı Bloku ile Doğu Bloku arasında oynanan Satranç oyununun piyonları – 1

Almanya Nazilerinin, Sovyetler Birliği ile yaptığı savaşta Kafkaslar, Orta Asya, Afganistan ve Arap ülkelerinden Almanya Nazilerinin tarafına geçenleri ABD, Soğuk Savaş döneminde kullandı. ABD, Soğuk Savaş döneminin Türkiye ayağını Ruzi Nazar, Alparslan Türkeş, Ziya Selışık, Fuat Doğu ile yapılandırdı. ABD, Sovyetler Birliği‘ne yönelik çalışmalarını Sovyetler Birliği dağılıncaya kadar bu grup ile sürdürdü.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Tatar, Azerbaycanlı, Kuzey Kafkasyalı, Türkistanlı, Kazak, Kırgız, Özbek, Tacik ve Türkmen gençleri kendi savaşları olmayan Batı Bloku – Doğu Bloku savaşında hayatlarını kaybetti. Doğu Bloğu saflarında ölenler Nazi işgalcilerinin kendi ülkelerini işgal etmemesi için Almanya saflarında ölenler de kendi ülkelerinin Bağımsızlığı için öldüler. Alman orduları önünden geri çekilen Kızıl Ordu birliklerine katılarak hayatta kalmayı başardı.

Soğuk Savaş döneminde Avrupa, Asya, Ortadoğu‘da ABD‘nin, en önemli casuslarından Ruzi Nazar‘ın, hayatı 1939’da askere çağrıldığında Kızıl Ordu askeriyle başladı.

1 Eylül 1939’da Alman ordusu Polonya’ya saldırdı ve İkinci Dünya Savaşı başladı. Alman Silahlı Kuvvetleri, 22 Haziran 1941’de Sovyetler Birliği‘ne saldırdı. Hitler Almanya’sı 1941’de Sovyetler Birliğinin işgalini amaçlayan harekatını başlatarak Sovyetler Birliği sınırlarına dayandı. Sovyetler Birliği Cezaevlerinde yatan binlerce Kızıl Ordu subayını serbest bırakarak, orduda yeniden görevlendirmesini sağladı ve 1941 sonunda Alman tanklarını Moskova yakınlarında durdurdu.

Kızıl Ordu’nun motorlu piyade tümeninin istihbarat alayında görevli Asteğmen Ruzi Nazar‘ın bölüğü, istihbarat toplama çalışmaları yapıyordu. Ruzi Nazar, Ukrayna’da Alman havan mermisinin şarapneliyle yaralandı.

İkinci Dünya savaşında elinde Alman silahı ile Kızıl Orduya karşı ölen Tatar, Azerbaycanlı, Kuzey Kafkasyalı, Türkistanlı, Kazak, Kırgız, Özbek, Tacik ve Türkmen vardı. Kızıl Ordu silahı ile Alman ordusuna karşı ölenler de vardı. Savaşın ilk dört ayı Kızıl Ordu için tam bir hezimetti. Hitler Almanyası ve Sovyetler Birliği savaşın sonunu da düşünerek etki alanlarına aldıkları toprakların karşı tarafa geçmemesi için planlıyorlardı.

Almanların güçlü olduğu Ekim 1941’de Ruzi Nazar ile aynı birlikte görev yapan bir Başçavuşun Ruzi Nazar‘ı devşirilme sürecinde Almanların, esir düşen ve kendi isteği ile gelen Türklerden oluşan askeri birlikler kurmaya başladığını bildirdi. Başçavuş Almanların Ruzi Nazar‘ın, bu birliğe katılmasını istediklerini iletti.

1941 yılının sonuna doğru Alman Başkomutanlığı esir kaplarındaki esirlerden seçilecek yabancı askerlerden ve Ruzi Nazar gibi gönüllü Alman birliğine katılanlardan lejyonların kurulmasına karar verdi. Ruzi Nazar, Almanya’nın esir kamplarında esirlerle ilgili 14 Aralık 1941’de aldığı kararla, 1 Kasım 1941 tarihinde Türk devletlerinden olan esirlerden oluşan Bölüğe, Bölük komutanı olarak atandı. Almanya, daha sonra Ruzi Nazar gibi devşirdiklerinin yardımı ile oluşturduğu Askeri birliklerle birlikte Sovyetler Birliği topraklarında süratle ilerledi.

Ruzi Nazar, 1944’ün başında Belarus’ta, Kızıl Ordu tarafından tekrar yaralanmasıyla bundan böyle cephede aktif olarak savaşamayacağı kararına varıldı. Ruzi Nazar, Rosenheim’de Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Bay Roth’un kızı Linda ile evlenerek içgüveysi olarak Almanya‘da kaldı.

DEVAM EDECEK…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.