Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Batı’nın, Suriye’ye saldırısı Türkiye’yi, Atlantik-Avrasya arasında daha somut ve net bir tercihe zorlayacak.

ABD, Fransa ve İngiltere‘nin Suriye’ye düzenlediği saldırıya AKP Hükümeti destek açıklaması yaptı. Yapılan açıklamalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan : “Yapılan operasyonu doğru buluyorum” Başbakan Binali Yıldırım : “Barış için daha fazlasına ihtiyaç var” Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu : “Suriye’yi bu rejimden kurtarmamız gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişler Bakanının açıklamaları Astana’nın sarsıldığını gösteriyor. Milli menfaatlerimize odaklamamız gerekirken AKP Hükümetinin ABD, Fransa ve İngiltere‘nin, Suriye‘ye düzenlediği saldırı ile ilgili açıklamaları Fırat Kalkanı Harekatı ve Zeytin Dalı Harekatı ile kazandığımız alanları kaybetmemize de neden olacak görünüyor. Suriye‘nin Kuzeyinde ABD destekli PKK ile mücadele ederken bu açıklamalar “bir adım sonrası hiç hesap edilmeden” yapılmış. Çünkü Türkiye, Rusya‘yı karşısına alırsa Suriye‘nin kuzeyinde ABD destekli PKK ile nasıl mücadele edecek?

Miraç Kandili gecesi ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye‘ye, bomba yağdırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris‘te suikast için ABD’nin, askerleri (FETÖ) tarafından arandığını unutmuş olamaz. Saddam Hüseyin‘i, Bayram günü astılar. Suriye‘yi Miraç Kandili günü bombaladılar.Türkiye‘nin derdi Saddam değildi. Esad da değil. Türkiye‘nin derdi Türkiye‘dir. Afrin, Menbiç ve Fırat’ın Doğu‘suna yönelik planlar için FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 Amerikancı darbe girişimini çabuk unutan AKP Hükümeti Türkiye‘yi, daha zorlu bir sürece iteledi

ABD, Fransa ve İngiltere’nin, Suriye’ye saldırısında :

1-Kısa vadede Trump kazandı
2-Putin kaybetmedi ama zorlandı.
3-Esad, koltuğunu daha da sağlamlaştırdı.
4-Türkiye için kazanılan somut bir şey yok, kayıplar ise zamanla netlik kazanacak.

ABD, Fransa ve İngiltere‘nin, Suriye‘ye saldırısı Rusya‘nın, İdlib‘teki Radikal İslamcı Teröristleri imha etmesi için elini güçlendirdi .Türkiye için tehlike; Suriye‘den yeni bir göç dalgasının başlaması olur.

ABD, İngiltere ve Fransa‘nın, Suriye‘ye saldırması Esad’ı devirme gibi bir hedef gütmedi. Türkiye‘yi, Atlantik-Avrasya arasında daha somut ve net bir tercihe zorladı. Görünürde imaj kaybetmiş durumda görünen Rusya da sessiz kalmayacak ve Ortadoğu’da etkisinin güçlü olduğunu göstermek için 3 gün içerisinde yapacağı bir hamle ile oda Türkiye‘yi, daha somut ve net bir tercihe zorlayacak. Rusya, tepki gösterecektir de tepkisini uçak düşürerek göstereceğini zannetmiyorum.

 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.