Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Beklenen “Milli Merkez Sağ Parti” neyi temsil ediyor?

Önce geçmişten bir notu hatırlayarak başlayalım. AKP kurulurken Merkez sağ, küskün Sol, AKP içerisinde yer alırken DYP, ANAP içerisinden kopan yiyicilerin birleşmesi ile dolduruldu.

16 Nisan Referandumundan “Evet” sonucunun çıkması Anayasa da yeni bir dönemi de başlattı. Önce bu yeni dönemin ne anlama geldiğin bilmemiz gerekiyor. Yeni seçim dönemi Cumhuriyet seçim sisteminde olduğu gibi Parti yada Partiler dönemini bitirdi. Yeni seçim sistemi ile seçilecek Cumhurbaşkanı, 5 yıl boyunca güvenoyu ihtiyacı olmadan tek başına iktidar oluyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, günler öncesinden 2019’da aday olmayacağını açıkladı. Bu açıklamadan da anlaşılıyor ki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Devleti yönetmeye aday değil!

AKP‘ye, Meral Akşener‘in, başını çektiği grubun oluşturacağı Merkez Sağda yeni bir parti alternatifi üretildi. Kurulacak yeni Partiyi iktidara taşımanın formülünü de CHP, HDP/PKK, AKP içerisindeki Erdoğan Muhaliflerinin desteğini almak olarak gösterildi. Bunu pekiştiren en önemli etken de 16 Nisan Referandumunda özellikle İstanbul ve Ankara gibi en büyük iki kentte “Hayır” çıkması oldu.

Seçimlerle ilgili biraz analiz yapalım. Muhtemelen her parti bir Cumhurbaşkanı adayı çıkaracaktır. Tahminen 5-6 adayın çıkması ile de Erdoğan, ilk turda seçilemeyecektir. Yerel seçim ve genel seçimin aynı anda olacak olması da bir çok hesabın tutmamasına neden olacak. Çünkü Yerel seçim sonuçları açıklandığında Cumhurbaşkanı ilk turda seçilmemiş olacak ve ikinci turda Erdoğan‘a karşı çıkarılacak tek aday (ABD/Batıcıların düşüncesi Meral Akşener) yerel seçim sonuçlarına göre belirlenecektir.

AKP‘ye, alternatif üretenler AKP’ye karşı başarının temelinde “Vatanseverlik” olduğunu göremiyor. AKP‘ye, HDP/PKK‘li alternatif, FETÖ/PKK‘ye karşı yapılan mücadelenin insanlarda yarattığı inisiyatifin dikkate alınmadığını da göz önüne getiriyor.

ABD, AB, NATO gibi emperyalist merkezlere yakın olanların ürettiği AKP‘ye alternatif gördükleri “Milli Merkez Sağ Parti” (Sözde Milli) formülünün cevabını erken açılacak olan yerel seçim sonuçlarında hep birlikte göreceğiz.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.