Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Bir Devlet geleneğidir. “27 Mayıs -10 Temmuz 1980” Çorum katliamı!

Vicdanın ideolojisi yoktur.  

Bu Ülkede Alevi olmak en zor iştir. Ya Katledilirsin Ya da Sürgün!

Bir Devlet geleneğidir. Komşunun komşusunu öldürdüğü katliamlar silsilesi! 

Kerbela’dan başlayıp, “27 Mayıs-10 Temmuz 1980” Çorum diye devam eden Alevi katliamıydı Faşistlerin insan avı! Alevi olmak gerekmiyor. unutursam vicdanım kurusun

Ne çok öldürüldük, yaşamak isterken! O kadar çok unutulası şeyi hatırlamak zorundayız ki bu ülkede
Belki Maraş’ta yeterli tepkiyi verseydik, Çorum, Çorum’da yeterince haykırsaydık, Sivas katliamı yaşanmayacaktı.
Başka Maraş’lar Çorum’lar Sivas’lar olmasın! Tarihin en kara sayfalarından biriydi bu katliamlar.
Bu katliamlar, sadece Alevilere değil, insanlığa yapılan bir vahşettir!
Faşizm katliam yapmak için ırk, dil, din ayrımını iyi kullanır. hala bu şekilde devam ediyor.
Bir Günde olmadı bu katliamlar. Tanrı adına işlenen cinayetlerin sayısı, şeytan adına işlenenlerden çok fazladır bu coğrafyada
Alevi’lere karşı uygulanan her katliamın arkasında Derin devlet eliyle planlanmış katliamlar var. çünkü onlar öldürmeyi çok iyi bilir

Katliam başlamadan önce Vali,Emniyet Müdürü,Milli Eğitim Müdürü,bir çok okul müdürü ve bir çok polis ve amirlerinin yerleri değiştirildi.
Gün Sazak,bir pusuda öldürüldü,halklar karşı karşıya getirildi. Tahrikler ve kışkırtmalar ile kara propaganda başlatıldı.
” Ne mutlu canı ile, kanı ile, malı ile CİHAD edenlere..” fetvası verildi.
“Kana kan, intikam” sloganlarıyla başlayan yürüyüşler, Alevi mahallelerine saldırı olarak devam etti ve çıkış yolları kapatıldı.
Tehdit,tehlike ve saldırı altındaki mahallelerde barikatlar kuruldu, Vali barikatların kaldırılmasını “emretti”.
Vali’nin Emir verdiği Yarbay Vural Güride:Sayın Valim yolu açmak için silah kullanmak zorunda kalacağız.Kan akar, bu da olayları tırmandırır
Vali: Her şeye karşın yol trafiğe açılmalıdır. Yarbay Güride: Kan dökülür, ben açamam sayın valim. Buyurun siz açın.Başka bir semtte zayıf bir barikatı aşan 19 AN 709 plakalı, kırmızı renkli Reno marka bir otomobil Milönü semtini silahla boydan boya tarar.
Mahalleyi silahla tarayan otomobilin plakasının bir traktöre ait olduğu, otomobilin içinde polislerin olduğu kanaati oluşur.
Görevli Komutan Şahabettin Esengül’ün iddiası; “Bir Milletvekili bana barikatları yararsınız,bertaraf edersiniz,bu iş de burada biter”dedi.
Jandarma Genel Komutanı Sedat Celasun: “Biz gerekli yerlerden emir aldık. Milönü’ne tanklarla girip olaylara son vereceğiz”
Çorum CHP Milletvekili Ethem Eken karşı çıkar,bir komite Milönü’ne giderek halkın CAN GÜVENLİĞİ GARANTİSİ sonucu barikatlar kaldırılır.
Vali Rafet Üçelli ve Emniyet Müdürü Nail Bozkurt görevden alınır.Valiliğe Yüksel Çavuşoğlu, Emniyet Müdürlüğüne Erdem Yurtsever atanır.
General Şahabettin Esengül Jandarma İl Komutanı Vural Güride’nin yerinin değiştirilmesi için kendisine yapılan baskıyı şöyle anlatmaktadır ;
İsimlerini dahi hatırlamak istemiyorum.Bu milletvekilleri devamlı suretle yaranın kabuklanması değil,kanamasını istiyorlardı.
Olayların bastırılmasını memnuniyetle karşılamadılar.Yani ne istiyorlardı? Bir taraf korunsun, diğer taraf öldürülsün
Alevi’leri esasen sıkışmış bir bölgede çevirmiş, onların üzerine saldırıp imha etmek istiyorlardı. Fevkalede küstah bir tavır içindelerdi”
İkinci dalga TRT’nin “Çorum’da Alaaddin Cami’sine patlayıcı madde atılması ve dışarıdan ateş açılması HABERİ ! ile başladı.”
HABER ! sık sık verildi.Camiye bomba atıldığı iddiası camilerin hoparlörlerinden kente duyuruldu,cihat çağrısı yapıldı.
suların zehirlendiği iddiası yayıldı. Bu iki HABERİ ! askeri yetkililer vermemiş,Vali’de hiç bir açıklamada bulunmamıştı.
TRT’nin Çorum muhabiri böyle bir haber vermediğini söylemiştir. Haberi yayan polis de ortaya çıkarılmamıştır
Bunun üzerine ortaya çıkan eli silahlı gruplar Alevi mahallelerine uzun namlulu silahlarla yeniden saldırmaya başladı.
Barikatları yıkarak giren panzerin ateşiyle hamile bir kadın ve bir öğretmen hayatını kaybederken yaşlı bir kadın panzerin altında kaldı.
Süleyman Ateş isimli öğrenci, panzerin ateşiyle yaralanarak götürüldüğü SSK Hastanesi’nde işkencede öldürüldü
İçişleri Bakanı Mustafa Gürcügil: “Çorum olayları solun bir tertibidir ve devleti yıkma eylemlerinden biridir. Devlete destek düşüncesiyle
hareket eden sağ bir grup, bunların karşısına çıkmıştır. Aslında siyasi gayeli ve siyasi hedefli olan sol gruptur.”
Süleyman Demirel: “Eğer bu fitne CHP’den destek görmezse, devlet bu fitneyi çok kısa bir zamanda söndürür. Bu hadiselerin arkasında CHP var.
Bülent Ecevit: “olayı sağ militanların başlattığı bilindiği halde iktidar bunu saklamaktadır” Milliyet Gazetesi, 11.07.1980
Ecevit:Hükümetin Çorum’daki olaylarda taraf olduğu,taraflardan biriyle birlik olduğu ve onların suçlarını örtbas etmeye çalıştığı ortadadır”
57 Can katledildi,200’den fazla insan yaralandı, 300’e yakın ev ve işyeri yakıldı,tahrip edildi,
Binlerce Aile evinden,toprağından göç etmek zorunda kaldı. 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.