Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Bir Garibin Ardından ( Neşet Ertaş )

Dün yıllardan sonra bir kadeh rakı içtim. Bırakmıştım, uzun zamandır sigara alkol almıyordum. Bir zamanlar Neşet Ertaş bile başlatamadı demiştim, demek ki büyük konuşmuşum. Kelimeler boğazda düğümleniyor, çözemiyorsun durumunun iyi olmadığını biliyordum ve elden sadece Allah’a acı çektirmesin diye dua etmekten başka bir şey gelmiyordu.

Bu sabah da acı haberi öğrendim, söylenecek çok söz var, insanlar o kadar çok yazıyor ki çünkü bir Neşet Ertaş, 500 senede dünyaya belki gelir belki de gelmez. Söz, Saz, Ses Allah bu üç özelliği her insana vermiyor. En fazla iki özelliği görebiliyoruz.

Yaşıma ve yaşadığım ortama göre geçmiş zaman içerisinde hoşuma hangi tarz müzik giderse dinledim.Türk halk müziği denince bizde yeri ayrıdır. Bağlama Anadolu’da kutsal sayılır, yeri hep baş köşedir. Şuna vardım; Türk kültüründe Anadolu motifleri ile büyümüş bir insan için müzikte son durak Bozlak. Daha ötesini bulamadım. Kimi dinlersem dinleyim, hangi tür müziği dinlersem dinleyim en son Bozlak’da ve Neşet Ertaş’da son buldum. Çünkü daha ötesi yok. Başka hiç bir müzik, hiç bir sanatçı kesmiyordu. Bizler biraz da müzikle haşır neşir olduğumuz için mi bilinmez, diğer müziklere erken doyuyoruz.

Sanal alemde Facebook yada MSN’de profil resmim, Neşet Ertaş’ın kurban olduğum albümü çıktıktan sonra hep onun kapak resmi oldu, hiç değiştirmedim. Çoğu benim resmim zanneder. Soranlara söylerdim; öyle bir insanı hep baş tacı ettim, bazen de sordular neden profil resmin aynı neden değiştirmiyorsun diye. Belki de yaşarken kıymet vermeye çalışıyordum. Şu anda müzikle uğraşan o kadar çok insana ekmek kapısı açtı ki sayısı belli değil. TRT bile yıllarca onun eseri ile ayakta durdu.

Halen yazacak o kadar çok şey var ki, bir anımla son vermek istiyorum. Leyla abla (Leyla Ertaş) ile yeni barışmış ayağından ameliyat ettirmişti. Bir program sonunda gece saat 03:30 civarı program güzel geçsin diye hiç bir şey de içmedi. Ben de o dönem bar çalışıyordum, baba benim bara gidelim otururuz dedim. Saat geç oldu dedi. Leyla ablanın evine bırakacaktım. Leyla ablanın evinin önüne geldik. Arabadan inince “bu saatte bize kapıyı açanın surat şekli çok önemlidir” dedi. Evet benim için de önemliydi bu söz. O dönem ben de ekmeğimi gece aleminden yiyordum, gece aleminden evini geçindirmeye çalışanlar için bu söz çok önemliydi ruhun şad olsun mekanın cennet olsun Allah günahlarını affetsin.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.