Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Bir Osmanlıcadır tutturmuş gidiyor.

Bir Osmanlıcadır tutturmuş gidiyor.

600 yıl dünyaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu, kimsenin diline dinine karışmadı!
AKP Hükümeti, 11 yılda eğitim sistemini 13 kez değiştirdi.Osmanlı‘nın 400 yıllık arşiv binasını rant için otel yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:‘İsteseler de istemeseler de Osmanlıca öğretilecek
Başbakan Ahmet Davutoğlu: ‘Osmanlıca Türkçe’dir isteyen öğrenci seçer, istemeyen seçmez

AKP‘liler öğrenmek istedi de biz mi engel olduk?

AKP Partizanları Osmanlı’yı her fırsatta övüyorlar. Tabi ki övünecekler. Biz neden övmeyelim ki? Osmanlı  bizim de atamız. Biz de överiz ve neden övünmeyelim?.

Osmanlı‘nın dili 1600”ün sonuna kadar, Osmanlı‘yı kuran Türklerin Türkçesidir. 1700’de dayatılan, Arapça, Farsça, Türkçe karışımı dili, hangi Türk, okumuş yada yazmış?
Osmanlı Devleti hüküm sürerken Türkçe dili fakirmiş gibi 1700 başlarında Türkçeyi zenginleştirmek adı altında, Arapça ve Farsça’yı Türkçeye katarak ortaya çıkan yazı ve konuşma diline “Arap harfleriyle TürkçeOsmanlı Türkçesi denildi. 6-7 yıl bu dili öğrenmeye harcayan çocuklar bir mektubu bile okuyamıyordu! Öğretmenlerin durumu da bu dili öğrenmeye çalışan çocuklardan hiç farklı değildi.

Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı’cayı bir günde sorun görmedi. 18’inci yüzyıl başlarına kadar derme çatma bir dille gelen OsmanlıOsmanlı’cayı sorun görmeye başladı. Osmanlı’canın okumada ve yazmada doğurduğu güçlükler, Türkçenin ses varlığına uygun değildi. Bu nedenden dolayı, Matbaanın Osmanlı’ya girmesinde de, okur yazar sayısında artışa neden olamadı. Yazıya dökülüşü için,1928 öncesine kadar Arap harfleri kullanılılan Osmanlı’canın sorun olarak görülme nedeni, Osmanlı’ca alfabe okumayı güçleştiriyor, Arap harfleri, Türkçe kelimeleri ifadede yetersiz kalıyordu.

Osmanlı’ca’nın dil sorununu Cumhuriyet, 1928’de çözdü. Cumhuriyet döneminde, önce alfabeyi değiştirilerek, Latin Alfabesi’ne geçildi. Sonra da dile Arapça ve Farsça’dan girmiş sözcüklei temizlendi. Geriye kalan, bugün konuştuğumuz ve yazdığımız Türkçedir.

Milli Eğitim Şurasının (Osmanlı eğitim şurası) aldığı Osmanlı Türkçesi kararı ile Tarihçi olmayan, Osmanlı Türkçesi öğrense ne yapacak? Tarihçi olmak isteyen Osmanlı Türkçesini, Üniversite de öğrenir…

Amaç insanların bugünkü durumlarında daha geri gitmesini sağlamak ve Muhafazakar kitleyi gerip sandıkta esir almaktır.

Osmanlıyı kuranlarda, Osmanlı olmasa da, benzerini mutlaka kuracak…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.