Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Blockchain ve Bitcoin nedir? Ne işe yarar?

2009 yılında bir hacker grubu bir belge yayınladı. Bu belgede aslında Bitcoin dediğimiz bir para birimi teknolojisi ve bunun arkasındaki Blockchain dediğimiz teknolojiyi anlattı.

Önce internetten başlayalım. İnternet, yaşamımıza 1990’larda girdi ve çok hızlı bir şekilde Dünyada kabul gördü. İnternetin en büyük problemi, merkezileştirilmiş bir teknoloji olmasıydı. Yani belirli bir hat üzerinden geliyordu ve çok enerjiye ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle de hükümetler olmadan bu teknoloji kullanılamıyor.

Özünde teknoloji olan ve bir ihtiyaçtan doğan Blockchain, bunu gördü. Merkezileştirilmiş bu sistem bizi sömürüyor dedi ve merkezi olamayan bir sistem yaratarak mevcut sisteme karşı yaratıldı. Mevcut sisteme karşı yaratılan Blockchain’de, bir problem ortaya çıkmıştı. Bu problem enerjiydi ve beraberinde de “bu enerjiyi nereden bulacağız?” sorusunu getirdi.

Dünyada milyarlarca Bilgisayar var. Bu Bilgisayarların hepsinin de ayrı ayrı işletim gücü var. Blockchain’in ortaya çıkması da “bu işletim güçlerini kullanarak bir sistem yaratabilirmiyiz?” sorusundan çıktı. Blockchain, önceden tek merkezden çıkan enerjiyi Dünyada bulunan milyarlarca bilgisayarı kolektif bir yapıda buluşturup herkesin belirli bir elektrik enerjilerini kullanarak bir sistem yarattı. Buna da zincir teknolojisi dedi.

Bu güzel bir sistemdi ama yine bir problem çıkmıştı. Bu defa da bu milyarlarca bilgisayar enerji vermeye nasıl ikna edilecekti? Bunun çözümünü de sistem içerisinde kendileri bir sanal para yarattılar. Bu sanal parayı da enerji (Elektrik) verenlere ödeme olarak kullandılar. Madencilik kavramı da buradan çıktı. Madencilik, elektrik enerjisi verenlere ödeme yapmak için kullanılan para birimi de denilebilir.

Blockchain ve Bitcoin kelime çok kullanıldığı için Bitcoin duyulduğunda kafa karışıklığına neden olabiliyor. Bu teknolojideki kullanılan 4000’den fazla sanal para birimlerinden yalnızca birisi olan Bitcoin, ilki ve en popüler olanıdır. Yani dünyayı değiştirecek olan Bitcoin gibi 4000’den fazla bulunan sanal para birimleri değil. İşin özü Blockchain’dir.

Blockchain teknolojisi hayatımızda neyi değiştirecek? Yaşadığımız 21. Yüzyıl’ın asıl olayı hızdır. Ve hızın önenli olduğu dünyamızda Blockchain, hayatımızda bir çok şeyi değiştirecek Günlük hayatımızda biz farkına varmıyoruz ama masrafımız hem oldukça fazla, hem herşey çok yavaş, hem de çok fazla bürokrasiye maruz kalıyoruz. Blockchain bize hem, daha ucuz bir yaşam, hem de hızı getirecek.

Buna en basit örnek olarak yurtdışına gerçekleştirilen para transferi verilebilir. Bir para transferinde %5 ile %10 arası bir kesinti yapılıyor. Dijitalleştirilmiş bir dünyadan bahsediyoruz. Bu dijitalleştirilmiş dünyada çeyrek asır önceki gibi aslında fiziken bir para transferi de bulunmuyor. Şu an dünyada, fiziki paranın 7 katı fazlası dolaşıyor. Yani zaten sistem çoktan yoldan çıkmış durumda bulunuyor.

Hükümetler ve kuruluşlar (özellikler bankalar, finans kuruluşları) bu teknolojiye çok büyük tepki verdiler. Hükümetler ve kuruluşların çok karşı olmalarına rağmen bu teknolojiyi, teknik olarak durduramadılar, durduramıyorlar. Sanal para birimlerini engelleyebiliyorlar ama Blockchain’i, engelleyemiyorlar. Zaten hükümetlerin verdikleri bir enerji yok. Tamamen kolektif bir yapıdan gelen bir enerji var. Bu nedenle de Blockchain, hayatımıza çok hızlı bir şekilde giriyor

Maalesef Blockchain’e karşı çok geriden geliyoruz. Oysa böyle bir teknolojiye karşı ülke olarak gözümüzü kapatmamamız, üzerine üzerine gitmemiz gerekir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.