Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

BM’de Hukuk, Dünyanın en Hukuk tanımaz ülkesi İsrail’e emanet…

Şaka değil gerçek : Dünyanın en hukuk tanımaz Ülkesi İsrail; BM Hukuk Komisyonu Başkanlığına seçildi..! Bu karar “Kuzu sürüsünün başına bir kurdun getirilmesi“nden daha da öte…

Akdeniz kıyısında yer alan İsrail, BM’de Asya-Pasifik grubunda temsil ediliyordu. Ancak birçok Arap ve Müslüman ülkenin de üye olduğu bu grupta soğuk bir tutumla karşılanan İsrail, Batı Avrupa ve diğer Devletler Grubu’na transfer oldu. Bu transferle İsrail BM Hukuk Komisyonu’nun başkanlığı için aday gösterilme şansını yakaladı.

Siyonist işgal rejimi İsrail, kurulduğu 1948’den bu yana ilk kez bir genel kurul komisyonunun başkanlığını devraldı. İşgal rejimi BM‘deki daimi temsilcisi büyükelçi Danny Danon, Arap ve diğer Müslüman ülkelerin protestolarına rağmen 193 üye ülkeden 109’unun oylarıyla hukuk(!) komisyonu başkanlığına seçildi.

109 ülke İsrail için oy kullandı. 23 ülke çekimser kaldı. 19 oy pusulası geçersiz sayıldı. İyi de İslam İşbirliği Örgütü’nde 57 Müslüman ülke var. Demek ki işe yaramadıkları gibi bazıları da İsrail için oy kullanmış. Dedikodulara bakılırsa 4 Arap ülkesi İsrail’i desteklemiş. Büyük olasılıkla Katar, Fas, Bahreyn ve Suudi Arabistan.

Arap Parlamentosu, İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) Altıncı Komitesinin başkanlığına getirilmesini tepkiyle karşıladı. Parlamentodan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Altıncı Komitesinin başkanlığını devralmasına tepki gösterilerek, “İşgal edilmiş Filistin topraklarında 60 yıldan fazla süredir silahsız bir halka karşı terörist saldırılar düzenleyen siyonist oluşumun temsilcisinin küresel terör dosyasıyla ilgilenen komitenin başkanı olması BM’nin ayıbıdır.” ifadesi kullanıldı.

İsrail’in adaylığı ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklenmekteydi. Filistin‘in BM nezdinde büyükelçisi Riyad Mansour hukuk komisyonu başkanlığının İsrail‘e verilmesine tepki göstererek, “Başkanlık insan hakları ihlalcisine değil, makul ve ehil bir adaya verilmeliydi”, dedi. BM’de gözlemci devlet statüsünde olan Filistin delegesi Şefi Riyad Mansour, İsrail’in ‘uluslararası kanunu çiğneyen ülkelerin başında geldiğini’ ifade eden Riyad Mansour, bunun komisyonun işlevini yerine getirmesi konusunda engel olacağını söyledi.

Hamas, İsrail’in seçilmesini kınadı ve bunun utanç verici bir felaket olduğunu söyledi. Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu kararın BM için bir utanç meselesi olduğu belirtildi. İsrail’in adaylığının ve seçilmesinin felaket olarak nitelendirildiği açıklamada, bu kararın Filistin halkına yönelik terör politikasını devam ettirmesi konusunda İsrail’i cesaretlendireceği kaydedildi.

Genel Kurulu’ndaki Arap ülkelerini temsil eden Yemen’in BM büyükelçisi Khaled Alyemany üye devletlere seçimi protesto etmeleri çağrısında bulundu. Khaled Alyemany , ‘sürekli olarak devletler hukukunu ve insan haklarını ihlal eden İsrail’in hukuki konularda karar vermesinin kabul edilemeyeceğini‘, söyledi.

Suudi Arabistan Kralı Selman İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu‘nun seçim kampanyasına 80 milyon dolar bağışlamıştı. ABD medyasına göre Suudi’ler ayrıca Hillary Clinton‘un seçim kampanyasının %20’sini finanse ediyorlarmış. Arap ve Batı medyasına bakılırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yakın dostu Kral Selman‘ın İsrail ve ABD’deki Yahudi lobileriyle çok karanlık ve karmaşık ilişkileri var. Kral Selman ile Katar Emiri Tamim bin Hamad es-Sani arasında bu konuda kıran kırana bir çekişme. Her biri Yahudi lobilerine ‘Ben size daha iyi hizmet ederim‘ modunda. Ortak düşman ‘Alevi Beşşar Esad ve Şii İran ve Hizbullah‘.

Memnuniyetini dile getiren İsrail BM Temsilcisi Danny Danon, ‘Bu konuma seçilmiş ilk İsrailli olmakta gurur duyuyorum’ değerlendirmesini yaptı.

ABD ise oylama yapılması konusundaki ısrara tepkiliydi. ABD BM Temsilcisi Yardımcısı David Pressman, “İsrail’i sistematik bir şekilde uzaklaştıran değil onu içine alan ve yakınında tutan bir BM’ye ihtiyacımız var’ ifadesini kullandı.

Dünya’da bu kadar haksızlık varken onlarca ülke IŞİD, Nusra ve benzeri örgütlerin ruh hastalarıyla el ele verip Suriye‘ye çullanmıştı. Şimdi artık bu ülkeler kendi aralarında kavgalı.
IŞİD ise pusuda.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.